Výlety Jižní Morava

Bylinková zahrada Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar je jedinečnou zahradou pro odpočinek, hru a rozvíjení znalostí o bylinách, kterých zde najdete více než 300 druhů. Hlavní naučnou funkci mají v zahradě tematické záhony, které jsou věnovány zejména rostlinám používaným v léčitelství, dále pak bylinám mýtů a legend, barvířským rostlinám nebo rostlinám využitelným v kuchyni. V zahradě naleznete také okrasné záhony, ze kterých můžete načerpat inspiraci pro vlastní zahradu.

Bylinková zahrada Valtice
Bylinkové záhony

Naším cílem je zaujmout pokud možno co nejširší spektrum návštěvníků a turistů – od zájemců o svět bylin, pro které je navržena naučná část tematických záhonů s přehledným informačním systémem, až po rodiny s dětmi, kterým můžeme nabídnout posezení s pískovištěm ve stinné části zahrady, vodní prvek s konvičkami na zalévání rostlin či prodej bylin a suvenýrů s bylinnou tématikou.

Kromě komentovaných prohlídek organizujeme pro zájemce kurzy zabývající se využitím a zpracováním bylin (výroba přírodní kosmetiky a léčivých přípravků apod., viz https://bylinkovazahradavaltice.cz/kurzy-2/) a také výtvarné kurzy zaměřené na kresbu a malbu rostlin (viz https://bylinkovazahradavaltice.cz/kurzy-malovani/).

Bylinková zahrada
Bylinková zahrada

Vzhledem k způsobu založení a péči o rostliny byla zahrada vybrána jako první objekt do mezinárodního projektu „Přírodní zahrada bez hranic“. Jedná se o společný projekt českých a rakouských organizací realizovaným v rámci programu Evropské územní spolupráce. Přírodní zahrady jsou oázami pro lidi, zvířata i rostliny. Cílem projektu je udržet neporušené životní prostředí, a to podporou přírodě blízkých zahrad a přírodě blízké péče o rostliny.

Bylinková zahrada

Založení zahrady

Hlavními iniciátory projektu Bylinkové zahrady byli manželé Chmelar. S nesmírnou energií a nadšením dlouhodobě podporovali a po celém světě propagovali celý Lednicko-valtický areál (jejich zásluhou byl areál zapsán do seznamu UNESCO), podíleli se na záchraně kulturních a přírodních památek jižní Moravy a spolu s českými kolegy stáli u zrodu stezky Greenways Praha Vídeň.

Bylinková zahrada
Bylinková zahrada

Projekt zahrady vznikl v roce 2005 jako výsledek soutěže studentů zahradní architektury na Mendelově univerzitě v Brně – Zahradnické fakultě v Lednici. S podporou amerických nadací a díky spolupráci se Zahradnickou fakultou v Lednici byla Bylinková zahrada slavnostně otevřena na jaře roku 2010.

Další informace o Bylinkové zahradě ve Valticích zde

Zajímavosti v okolí: Stání zámek Valtice, Stezka bosou nohou, Kolonáda Reistna, Muzeum Železné opony, Valtické podzemí a další.

mapa Bylinková zahrada Valtice
Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích
Další výlety na Jižní Moravě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.