Výlety Východní Čechy

Hospitál Kuks „Barokní perla Čech“

Hospitál Kuks, přezdívaný také „Barokní perla Čech“, je rozsáhlý komplex barokních staveb nedaleko Dvora Králové nad Labem. Byl založen hrabětem Františkem Antonínem Šporkem na počátku 18. století jako místo odpočinku vysloužilých vojáků, o které pečoval řád milosrdných bratří.

Matyáš Braun sochy hospitál Kuks
sochy Matyáše Brauna

Jde o významnou barokní památku, na jejímž vzhledu se podíleli umělci světového formátu: především architekt Giovanni Batista Alliprandi a sochař Matyáš Bernard Braun.

Areál hospitálu Kuks je proslulý monumentálním kostelem Nejsvětější Trojice, cyklem nástěnných maleb Tance smrti, alegoriemi Ctností a Neřestí a jednou z nejstarších barokních lékáren – U Granátového jablka.

barokní lékárna U Granátového jablka
barokní lékárna U Granátového jablka

Za hospitálem se nachází rozsáhlá bylinková zahrada, která láká k posezení a rozjímání mezi stovkami druhů rostlin a barokními sochami.

zahrada za hospitálem
zahrada

Hospitál Kuks prošel v letech 2013-2015 rozsáhlou obnovou v rámci projektu Kuks – Granátové jablko, která byla oceněna mnoha prestižními cenami, například Europa Nostra 2017 a Stavba roku 2016.

Zájemci o prohlídku interiérů hospitálu si mohou vybrat ze 4 prohlídkových okruhů:

Hospitál (základní okruh)

hospitál Kuks

Při prohlídce základního okruhu se seznámíte s historií a stavebním vývojem hospitálu, dozvíte se vše důležité o osobnosti hraběte Františka Antonína Šporka a o původním účelu celého komplexu – hospitální činnosti milosrdných bratří. Prohlídková trasa vede obrazárnou, chodbou s unikátním cyklem nástěnných maleb Tance smrti, kostelem Nejsvětější Trojice, původní barokní lékárnou U Granátového jablka a lapidáriem, v němž jsou uloženy originály soch věhlasného sochaře Matyáše Bernarda Brauna.

Délka: 60 minut

Šporkovská hrobka

V kryptě přímo pod kostelem Nejsvětější Trojice navštívíte sugestivní prostor, ve kterém jsou uložené rakve s ostatky členů rodu Šporků a Swéerts-Šporků. V tomto podmanivém přítmí se dozvíte další zajímavosti o hraběcí rodině.

Délka: 15 minut

Historie lékáren

Prohlídkový okruh Historie lékáren Českého farmaceutického muzea je svou interaktivitou vhodný především pro děti. Kromě zhlédnutí historických lékáren od 18. století až do současnosti si totiž lze vyzkoušet funkčnost strojů na výrobu medikamentů, vlastnoručně si vyrobit pilulku či zhotovit čípek.

Délka: 30 minut

Historie výroby léků

Tento prohlídkový okruh lze jako jediný absolvovat bez průvodce kdykoli v rámci otevírací doby hospitálu. Jedná se o instalaci Českého farmaceutického muzea zvanou „Z apatyky do fabriky“. Prohlédnete si zde velké množství strojů, zařízení a mašinek na výrobu všemožných léčivých přípravků.

Ceny vstupného

 • Základní okruh
 • Plné 120 Kč
 • Snížené 80 Kč
 • Rodinné 310 Kč
 • Šporkovská hrobka
 • Plné 30 Kč
 • Snížené 20 Kč
 • Rodinné 70 Kč
 • Historie lékáren
 • Plné 50 Kč
 • Snížené 40 Kč
 • Rodinné 130 Kč
 • Historie výroby léků
 • Plné 40 Kč
 • Snížené 30 Kč
 • Rodinné 100 Kč

Kromě Šporkovské hrobky jsou všechny okruhy bezbariérové.

Parkoviště se nachází v obci Kuks přibližně 15 minut chůze od hospitálu. Parkovné činí 50 Kč pro osobní automobil a 100 Kč pro autobus.

Výlet na hospitál si lze zpříjemnit také procházkou po obci, kde můžete sejít po barokním kaskádovém schodišti – pozůstatku po hraběcím zámku, projít se mezi původními roubenými domky řemeslníků a návštívit muzeum Michaela Jindřicha Rentze, Šporkova dvorního rytce.

hospitál Kuks
nádvoří hospitálu Kuks

V těsné blízkosti Kuksu se nachází další barokní skvost – Braunův Betlém. Jedná se o unikátní 3,5 kilometrů vzdálený areál se sochařskými díly Matyáše Bernarda Brauna, kterou nechal hrabě František Antonín Špork vybudovat ve 20. letech 18. století. Tato památka je zařazena na indikativním seznamu světového dědictví UNESCO. Sochařská rezervace se nachází v lesích nad železniční tratí mezi obcemi Kuks a Žireč, a je celoročně volně přístupná.

Více informací naleznete na webu www.hospital-kuks.cz

Další výlety východní čechyPřidejte se k nám i na facebooku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.