Hrady Výlety Střední Čechy

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova a pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern = hvězda, Berg = hora), a přijal nový přídomek ze Sternberga.Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.
Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven.

Vylepšen byl obranný systém, byla postavena např. jižní předsunutá bašta s břitem tzv. Hladomorna, která dnes slouží jako vyhlídka. Velkorysá přestavba ve stylu raného baroka proběhla ve 2. polovině 17. století, kdy již hrad ztratil původní obrannou funkci a hledělo se spíše na pohodlí jeho obyvatel.


Zveme vás k prohlídce hradu, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období, poznáte významné členy sternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě. Otevírací doba hradu.

Hrad Český Šternberk najdete v okrese Benešov ve Středočeském kraji, kousek od dálnice D1 sjezd 41.

Podel hradu teče i Sázava takže můžete dorazit třeba i na raftu z Kácova nebo ze Stvořidel.

Kde najdete hrad Český Šternberk

Další tipy na výlety ve Středočeském kraji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.