Hrady Výlety Východní Čechy

Hrad Kost

Středověký gotický hrad Kost je jedním z nejzachovalejších a nejnavštěvovanějších hradů v Čechách. Najdete ho v Českém ráji kousek od města Sobotka v okrese Jičín. Hrad Kost byl vystavěn v gotickém stylu ve druhé polovině 14. století.. Kromě svých nádherných exteriérů i interiérů je známý i svou polohou v údolí Plakánek.

Hrad Kost
hrad Kost

Od roku 1993 je vlastníkem syn poslední majitelky, Giovani Kinský dal Borgo. Nenechte si ujít prohlídku hradu, která je rozdělena do čtyř okruhů. Vybrat si můžete z kruhů – Rod Kinských v Čechách, Mučírna, spojený 1. a 2. okruh, okruh zkrácený, ukazuje exteriéry hradu.

Důležité info:

Parkování je hned u hradu a do hradu můžete jít i se svým čtyřnohým miláčkem. Vstupné

mapa hrad Kost
mapa hrad Kost

Další tip na prima výlet

Výlet do Kutné Hory

Výlet do Kutné Hory Vás opravdu nadchne. Bohužel během jediného se stihnout vše nedá, proto vybíráme alespoň pár tipů, které se dají zvládnout během dne. Navíc pokud chcete udělat ještě dětem radost tak můžete v Kutné Hoře navštívit i bobovou dráhu a hned vedle ní půjčovnu motokár. Dojdete i pěšky. Je to hned vedle aquaparku v Kutné Hoře.

Míst na parkování je po celé Kutné Hoře dostatek. Parkování je většinou placené.

Nejoblíbenější v Kutné Hoře je chrám sv.Barbory.

chrám sv.Barbory Kutná Hora

Chrám svaté Barbory je klenot pozdní gotiky a jedna ze čtyř staveb katedrálního typu v Čechách. Je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Nádhera této stavby dodnes svědčí o slávě a bohatství stříbrné Kutné Hory i o hluboké zbožnosti svých tvůrců.

Výhled ze sv.Barbory

Chrám je zasvěcen panně Barboře, raně křesťanské mučednici. Počátky stavby, které sahají do druhé poloviny 14. století, jsou spojeny s věhlasnou parléřovskou hutí. Na její činnost navázala svou prací řada dalších geniálních umělců a stavitelů, mimo jiné i slavný Benedikt Ried. Ten je autorem tzv. empory (vnitřní galerie v patře katedrály), koncepce nezaměnitelných stanových střech a pochopitelně krouženého zaklenutí hlavního prostoru chrámu. V polovině 16. století, když v kutnohorských dolech došlo stříbro, musela být stavba provizorně ukončena. Následující staletí přinesla vlnu rekonstrukcí a výměn inventáře zejména v barokním duchu. Současná podoba chrámu je z přelomu 19. a 20. století, kdy proběhla rozsáhlá regotizace a celková obnova chrámu.

Bohoslužby, jsou slouženy v chrámu  každou neděli od 7:00 hodin a při různých slavnostních příležitostech.

Z chrámu sv.Barbory je vidět kostel sv. Jakuba.

kostel sv.Jakuba

Kostel sv. Jakuba, je nejstarším kamenným chrámem Kutné Hory, již od svého založení byl zamýšlen jako duchovní střed celého města. Kostel se nachází v samotném centru středověkého města: ke všem ostatním chrámům je to odsud přibližně stejně daleko, čímž je vyjádřeno posvátné chápání prostoru. Svatojakubská věž je pak viditelná z velké dálky a slouží jako důležitý orientační bod pro široké okolí.

Kostel se započal stavět ve třicátých letech 14. století a jeho nejdůležitějšími donátory byli mincíři a pregéři ze sousedního Vlašského dvora. Již v roce 1356 byl zaklenut presbytář a konala se v něm první liturgie. V rané fázi stavby kostela se výrazně uplatnil vliv sedleckého cisterciáckého kláštera, jak stavebně, tak symbolicky. I proto byl kostel původně zasvěcen Panně Marii. Stavba byla dokončena v roce 1420.

V roce 1410 byl u Vysokého kostela zřízen samostatný farní obvod, jehož centrem je chrám dodnes. Katolická tradice zde však byla na dvě století přerušena působením utrakvistických kněží, kteří chrám spravovali od roku 1424 až do konce třicetileté války. Během této doby byl kostel svěřen pod ochranu svatého Jakuba.

Až půjdete okolo Galerie moderního umění v Kutné Hoře, která je nedaleko chrámu sv.Barbory tak se zastavte u zajímavého venkovního exponátu.

Galerie moderního umění Kutná Hora

Z dalších míst, které stojí za návštěvu jsou Kostnice, České muzeum stříbra, Kostel Nejsvětější Trojice atd.

Mapa Kutné Hory

označen výchozí bod chrám sv. Barbory

mapa kutné hory

Další výlety v okolí