Rady a tipy

Které hole vybrat na trek a jaké na nordic walking?

Nejprve musím napsat co je treking a co je nordic walking.

Nordic walking jsou především krátké i delší vycházky obvykle v nenáročném terénu, třeba ve městě, kde se pohybujeme obvykle po rovinách a zdoláme maximálně několik menších kopců.

Při nordic walkingu by mělo být správně tělo mírně nakloněno vpřed, ramena jsou svěšená a veškerý pohyb hůlkami vychází právě z nich. Hůlky zapichujeme zpravidla 15-25 cm za sebe. Nordic walking je rychlejší variantou chůze a během ní se do pohybu zapojuje až 90 % svalstva!

Trekking walking se liší samotnou podstatou i technikou. Je zaměřen spíše na horské a vysokohorské túry , oblíbili si ho ale i starší lidé na běžné procházky po okolí, protože v hůlkách mnohdy nacházejí tolik potřebnou oporu, s níž se při pohybu cítí jistěji.

Při trekking walkingu se  chodí vzpřímeně, vzpřímená udržujeme i ramena a hole zapichujeme do úrovně nohou. Tempo je při této technice chůze volnější, pomalejší, právě proto, že při trekkingu se obvykle pohybujeme v náročnějším terénu. Nezapomeňte i na kvalitní obuv.

Co se týče holí tak je v nich rozdíl. Hole pro Nordic Walking mají ergonomicky tvarovanou rukojeť, která při chůzi usměrňuje a stabilizuje zápěstí. Ruka je prodloužením zápěstí a v této pozici je fixovaná. Zamezí se tím nefunkčnímu vytáčení zápěstí. Nejdůležitější na holích jsou speciální poutka na ruku. Vytvářejí pevné, ale pohodlné spojení hole se zápěstím, fixují správnou pozici ruky, podporují odraz a dále zajišťují přirozený a volný krevní oběh. Poutko umožňuje vedení hole zezadu dopředu bez nutnosti držení hole.

U holí na nordic walking se jejich výška vypočítá jednoduchým vzorečkem, který vychází z výšky postavy jejich budoucího uživatele: výška postavy v cm x 0,68 = výška hole. Pokud tedy například měříme 175 cm, měli bychom si  pořídit hole vysoké 119 cm a podobně.

Trekové hole bývají většinou teleskopické, protože při pohybu v členitém terénu často potřebujeme kratší či delší oporu. Výhoda teleskopických holí spočívá i v jejich skladnosti a možnosti připevnění k batohu v momentech, kdy je zrovna nechceme používat a nechceme je držet v ruce. Trekové hole mají klasické poutko, jaké známe z hůlek na sjezdové lyžování, a také mají tupý hrot.

Trekové hole se vyrábějí z hliníku, sklolaminátu a karbonu. Tyto trekové hole patří již mezi ty kvalitnější. Karbon v trekingových holích zajišťuje, že jsou hole lehčí, tvrdší a otřesy tolik nepřechází do vašeho těla.

 

Ucelenou nabídku, přehled a další rady získáte zde.

 

 

meindl-004-728x90.png

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.