Muzeum Výlety Vysočina

Muzeum autíček a starých hraček

Muzeum autíček a starých hraček na zámku v Přísece

Expozice muzea je rozprostřena ve 4. podlažích a obsahuje více jak 10 000 modelů autíček, letadel, vláčků, her a jiných starých hraček. Autíčka, jak již název muzea napovídá, celému muzeu dominují.

Muzeum aut a hraček Brtnice

Tato rozsáhlá sbírka je umístěna v prostorách citlivě zrekonstruovaného zámečku, o němž je první historicky doložená písemná zmínka z roku 1568, ještě jako o tvrzi, kdy byl vlastníkem Jan Beránek. Na přelomu 17. a 18. století byla tvrz upravena na nevelký barokní zámek a do počátku 20. století zůstává ve vlastnictví významného rodu Collaltů. Během této doby zde byla vybudována škola (1798). V 50. letech 20. století byla budova zabrána jednotným zemědělským družstvem. V roce 2014 zde provedl současný vlastník rekonstrukci, která byla spolufinancována Evropskou unií a 10. 10. 2015 byl zámeček s expozicí otevřen veřejnosti. V současnosti je zámeček v soukromém vlastnictví společnosti Abrex.

tanky v muzeu v Brtnici
expozice tanků

Přízemí zámečku je věnováno expozici československé produkce podniků z let 1910–1991, a to především ITES, SMĚR, IGRA, KOVAP, KADEN, MERKUR a dalších. Naleznete zde téměř vše, co v Československu vzniklo. Mezi raritní kusy většinou patří prototypy, či hračky s netradiční barvou. Příkladem je například vojenský tank, který vyrobil podnik ITES. Je zde vystaven jeden kus z mála vyrobených, a to díky odstínu své zelené barvy. Tato barva se totiž až příliš podobala tehdejší barvě československé armády a mocnáři té doby na tento fakt upozornili. Tanky se tedy začaly vyrábět ve světlejším odstínu a pro srovnání jsou zde vystavené také.

Další raritou je zelená Škoda 120LS, jedná se totiž o jediný prototyp na světe, podle kterého se později vyrábělo sériově. Další zajímavou „škodovkou“, je na obrázku hned vedle prototypu, červená 120LS, jedná se totiž o nejdražší hračku v té době, stála 1.900,- Kčs.

červená škoda 120
červená Škoda 120 LS
škoda 120 LS v muzeu autíček Brtnice
zelená Škoda 120 LS

První patro je věnované nemalému množství modelů produkovaných v zahraničí, například USA, SSSR, Polska, Japonska, Německa a dalších.

V podkrovní části je možné shlédnout dřevěné hračky, deskové hry, panenky a jiné.

V suterénu se dozvíte více o společnosti Abrex, která vyvíjí a následně vyrábí kovové modely aut, převážně značky Škoda. Videoukázky například napoví, jak se autíčka vyrábí, či jak probíhala rekonstrukce zámečku.

Zakončení prohlídky muzea se nabízí v přilehlé kavárně, nevšedně zrekonstruované stodole. Mimo příjemného posezení u kávy s občerstvením tu firma Abrex má vystavený archiv své dosavadní výroby autíček, který skýtá přibližně 1.300 kusů, ale také nabízí k prodeji modely současné produkce.

kavárna Muzeum autíček
kavárna

Muzeum svým zaměřením a rozsahem patří k opravdu unikátním. Některé hračky jsou staré i více než 100 let, proto minimálně 3 generace si zde mohou zavzpomínat na hračky svého dětství! Muzeum je otevřené celoročně a 7dní v týdnu.

otevírací doba a vstupné
Muzeum autíček Brtnice
mapa Muzeum autíček Brtnice
Další výlety na Vysočině

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.