Rozhledny Výlety Jižní Morava

Rozhledna Podvrší u Veselice

Rozhledna Podvrší stojí na kopci jehož název je nezvyklý – Podvrší. Kopec a Podvrší? Ano. Tento název získal kopec velice pravděpodobně převzetím názvu po lesní trati, nacházející se jihozápadním směrem.

Rozhledna Podvrší
Schody na rozhlednu

Nemám moc rád výšky, proto výstup nahoru po „průhledném schodišti “ byl opravdový adrenalín. Vlastní schodiště na zastřešený vyhlídkový ochoz, nacházející se ve výšce 32 m nad patou stavby, je vedeno ve šroubovici. Ocelové schodiště pro výstup na vyhlídkový ochoz o kapacitě 27 osob čítá celkem 168 schodů. Je zhotoveno z pororoštů, vybaveno odpočívadly po každém 6. schodu a oboustranným zábradlím s madly z trubky o průměru 51 mm. To vše zajišťuje nenáročný výstup na vyhlídkový ochoz, který se nachází v nadmořské výšce 621 m n.m.. Podlaha tohoto ochozu je rovněž zhotovena z pororoštu a zábradlí je totožné jako u schodiště. Celková hmotnost konstrukce schodiště a vyhlídkového ochozu je 21 550 kg.

výhled z rozhledny

Z ochozu rozhledny je návštěvník odměněn nádherným pohledem na celé území nedaleké CHKO Moravský kras, od Helišovy skály na SV po Hády na JZ, a ze vzdálenějších míst mimo jiné např. na chladící věže elektrárny Dukovany ve vzdálenosti cca 52 km na JZ, dále Pálavské kopce u Mikulova ve vzdálenosti 57 km na JV, na SV nejvyšší vrchol Drahanské vrchoviny kopec Skalky u Benešova s meteorologickým radarem v nadmořské výšce 735 m n.m., na JZ pohoří Českomoravské vysočiny, na JZ podstatnou část Boskovické brázdy atd.

ukazatel na rozhledně Podvrší
ukazatel na rozhledně

Z rozhledny jsou viditelné i další rozhledny, a to Babí lom u Lelekovic na J, na Z Milenka u Rudky, rozhledna u obce Kozárov a dvě dřevěné rozhledny – jedna na kopci Malý Chlum a druhá nad Spešovem. Parkování:

Zaparkovat lze pohodlně ve vesnici u infocentra. Odtud je to do infocentra jen cca 600 m.

mapa Rozhledny Podvrší
Mapa Rozhledny Podvrší
Další tipy na výlety v jihomoravském kraji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.