Výlety Východní Čechy Zámky

Výlet na Hrádek u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven jako reprezentační a letní sídlo hraběcího rodu Harrachů v letech 1839 – 1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu. Nachází se u stejnojmenného města Nechanice.

Více o zámku:

Jako předloha pro stavbu romantického zámku posloužil projekt vypracovaný anglickým architektem Edwardem Bucktonem Lambem  (1805 – 1869) ve stylu tudorské gotiky. Stavební práce vedl mladý rakouský architekt Karl Fischer (1817 – 1856), který plány upravil a navrhl i výzdobu zámeckých interiérů. Kromě tohoto vybavení, zhotoveného v převážné míře místními řemeslníky, byla na zámek svezena řada starožitností a to zejména z Itálie a Rakouska. Často se jednalo o celé portály, stropy či kompletní vybavení celé místnosti. Souběžně se  stavbou zámku byla v roce 1844 zahradním projektantem L. Krügerem upravena část okolního lesa jako krajinářský park (24 ha) a ve zbývající části byla založena obora a bažantnice (200 ha). V roce 1945 byl zámek konfiskován na základě tzv. Benešových dekretů.

Současná zámecká expozice je ukázkou bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století v původním historickém zařízení (reprezentační místnosti, apartmá hraběte a hraběnky, obrazárna, pokoje pro hosty, zámecká kaple).

Státní zámek Hrádek u Nechanic byl roce 2001 prohlášen Národní kulturní památkou.

Další informace pro návštěvníky zámku Hrádek u Nechanic.

Náš tip:

Máme rádi procházky a na výlety jezdíme i s naším psem. Proto na Hrádek u Nechanic doporučujeme menší procházku z Kunčice. /auto zaparkujte u místního rybníku a potom se vydejte směrem k lesu/

lesní cesta na Hrádek u Nechanic

Délka trasy je cca 2,7 km a vede lesem. Urazíte ji za cca 1 hodinu volné chůze a na jejím konci Vás čekají zahrady parku Hrádku u Nechanic.

Mapa cesty na Hrádek u Nechanic
mapa trasy na Hrádek u Nechanic
Zahrada na Hrádku u Nechanic
Zahrada na Hrádku u Nechanic
Další tipy na výlety ve východních čechách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.