Výlety Východní Čechy

Výlet na tvrz Stachelberg

Dělostřelecká tvrz Stachelberg se nachází na nádherném místě, s krásným výhledem do krajiny. Konkrétně v Královéhradeckém kraji, nad obcí Babí, mezi městy Trutnov a Žacléř.

Je to ideální turisticky cíl jak pro rodiny s dětmi, tak pro vojenské nadšence.

O tvrzi:

Tvrz Stachelberg

Tvrz byla stavěna mezi lety 1937 a 1938 jako součást československého pohraničního opevnění. To se budovalo na ochranu Československa, především proti nacistickému Německu. Jejím hlavním úkolem bylo chránit Libavské sedlo, které tvoří zemskou bránu, v minulosti již několikrát využitou pro vpády armád do Čech.

Celý komplex se měl skládat z jedenácti objektů propojených mohutným podzemím. V něm by se kromě chodeb nacházelo i mnoho velkých sálů. Například filtrovna, strojovna a kasárenské a muniční sklady. Z jedenácti objektů byly naplánovány 4 pěchotní sruby (tvoří palebnou přehradu a chrání ostatní objekty tvrze), 2 dělostřelecké otočné věže (vyzbrojeny dvojicí 100mm houfnic, mohla se otáčet a střílet tak všemi směry), 2 dělostřelecké sruby (vyzbrojeny trojicí 100mm houfnic, podporují palbou linii pěchotních srubů), 2 minomtné kopule (vyzbrojené dvojicí 120mm minometů, vykrývají hluché prostory tvrze) a vchodový objekt (k zásobování tvrze).

Tvrz však zůstala nedokončená, její výstavbu zhruba po roce přerušila Mnichovská dohoda. Sudety (včetně rozestavěného Stachelbergu) tak byly odevzdány Německu. Celé podzemí se stihlo aspoň v částečném výlomu vyrazit a zhruba 10% bylo vybetonováno. Objekt na povrchu byl vybetonován jen jeden.

Muzeum:

V současnosti se na tvrzi nachází muzeum pohraničního opevnění, které provozuje spolek Stachelberg. Spolek tvoří skupina několika nadšenců, kteří ve svém volném čase zadarmo pracují na provozu, údržbě a neustálém rozvoji muzea. Ve vybetonovaném objektu je vybudována expozice o opevnění a odboji Čechoslováků v zahraničí.

Rozhledna Eliška
Rozhledna Eliška

Součástí prohlídky je kromě podzemí a expozice též návštěva objektu lehkého opevnění, tzv. řopíku. Ten je vybaven a vyzbrojen do původního stavu. V areálu se nachází i další řopík, vyzbrojený do podoby na obranu ,,Železné opony” a úkryt ÚŽ-6, s muzeem radiostanic a telefonů. Těsně vedle něj se nachází rozhledna Eliška.

Prohlídky:

Doba prohlídky je zhruba 60 minut a probíhá v podzemních prostorech, kde je stabilní teplota 9 stupňů a vysoká vlhkost. Doporučujeme proto teplejší oblečení.

Vstupné: Informace na webových stránkách

Otevírací doba:

duben: sobota, neděle

květen: sobota, neděle, státní svátky

červen: čtvrtek až neděle, státní svátky

červenec, srpen: denně

září: sobota, neděle, státní svátky

říjen: sobota, státní svátky

listopad, prosinec: sobota ve 13:00

24. – 31. prosince: denně ve 13:00´

Otevřeno: 10-17 hod., v dubnu 10-16 hod.

Pro větší skupiny doporučujeme se dopředu objednat.

Možnost domluvit prohlídku i mimo běžnou otevírací dobu.

Podrobnější informace naleznete na stránkách www.stachelberg.cz.

mapa Stachelbergu
Další tipy na výlety ve Východních Čechách

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.