Zámek Děčín
Výlety Ústecko Zámky

Zámek Děčín

Zámek Děčín ležící na skalním ostrohu nad soutokem Labe a Ploučnice patří mezi nejvýznamnější historické památky v Ústeckém kraji na severu Čech.

Zámek Děčín
Zámek Děčín

Prostřednictvím dvou okruhů si můžete prohlédnout zámecké interiéry, zavítat do krásné Růžové zahrady a také navštívit expozici Oblastního muzea . V zámeckém areálu spatříte barokní konírnu, zámecká sklepení, park a rybník, Křížovou bránu nebo rodinný dům Dr. M. Tyrše.Zámek Děčín má unikátní přístup. 292 m dlouhá cesta zvaná Dlouhá jízda je architektonickým skvostem v celorepublikovém měřítku. Ze dvou třetin byla Dlouhá jízda vytesána přímo do skály. Zasloužili se o to horníci z nedaleké Krupky, kteří ji budovali celých 6 let.

Parkování

Neplacené parkoviště najdete u městské knihovny . Vzdálenost od zámku cca 10 minut

Jak se na zámek Děčín dostanete

Zámek leží v Děčíně a jeho dostupnost je proto vyníkajicí. Děčín byl od nepaměti spojen s lodní dopravou, proto byste jen těžko vymysleli stylovější způsob cestování. Lodí se můžete svézt jak od Hřenska, tak od Ústí nad Labem. Na zámek se dostanete i na kole.V okolí je několik cyklostezek.


Ceník a otvírací doba


Zámek Děčín
jak se dostanete na Zámek Děčín

Oblíbené tipy na výlety v ČR

Výlet do Prahy na Karlův most

Karlův most je nejstarší dochovaný pražský most přes řeku Vltavu.

Najdete ho při cestě ze Staroměstského náměstí směrem na Pražský hrad nebo třeba na Petřínskou rozhlednu. Výhled z Karlova mostu na Pražský hrad je nádherný.

Výhled od Karlova mostu na Pražský hrad
výhled na Pražský hrad od Karlova mostu

Karlův most spojuje čtvrtě Staré Město a Malou Stranu, měří více než 500 metrů na délku, přes 9 metrů na šířku a je vysoký 13 metrů. Má celkem 16 mostních oblouků a 15 pilířů.

Mostní věž Karlův most Praha
Mostní věž

Na obou koncích Karlova mostu stojí věže – na Malé Straně dvě Malostranské mostecké věže (větší a menší) a na straně Starého Města pak Staroměstská mostecká věž, která ale nestojí na krajní opěře mostu, jak to u mostních věží bývá, ale na prvním vnitřním mostním pilíři.

Mostní věž
Mostní věž

Karlův most byl původně zvaný „Kamenný“ nebo „Pražský“. Jako „Karlův“, podle svého zakladatele českého krále a římského císaře Karla IV., začal být nazýván až kolem roku 1870 na základě podnětu Karla Havlíčka Borovského.

Karluv most
V okolí Karlova mostu si můžete půjčit i šlapadlo nebo lodičku a kochat se …

Od počátku 20. století je pozvolna most osazován kopiemi soch. Snesené originály soch a sousoší z Karlova mostu jsou dnes uloženy hlavně v Lapidáriu na pražském Výstavišti a v sálu Gorlice na Vyšehradě.

Sochy na Karlově mostě
Sochy na Karlově mostě

Turísté v této lokalitě navštěvují i Staroměstské náměstí


Mumlavské vodopády v Harrachově

Mumlavské vodopády se nachází na řece Mumlava na okraji Mumlavského dolu pod Ptačincem.

Jedná se o největší vodopád bohatý  na vodu řítící se s hukotem po celé šířce koryta do hloubky přibližně 10 metrů. Vodopády zabírají celé řečiště a tvoří v žulové skále obří kotle, tzv. Čertova oka. Jde o prohlubně, které byly v žulovém podkladu vyhloubeny pohybem vody s kamínky.

Mumlava hrnce

Poblíž vodopádů se nachází Mumlavská bouda – původně harrachovská hájovna, dnes výletní restaurace. Vodopády jsou dobře přístupné pěšky i na kole po asfaltové cestě, kde je zákaz vjezdu motorových vozidel. K Mumlavským vodopádům vede i pěkná cesta lesem z části Rýžoviště. Vše je zde i pěkně značeno, stačí sledovat místní rozcestníky.Rozcestník
Mumlava

Jedná se o nenáročný výlet, který zvládnou i děti. Doporučujeme návštěvu především po vydatných děštích nebo jarním tání sněhu, kdy se vodopády valí velká masa vody.

Mapa Mumlavský vodopád
Mapa Mumlavský vodopád
Další tipy na výlety v Libereckém kraji