Výlety Ústecko Zámky

Zámek Duchcov v Ústeckém kraji

Zámek Duchcov se nachází v podkrušnohorské oblasti, nedaleko lázeňského města Teplice. Pyšní se více než osmisetletou historií, která je nejvíce spjata s rodem Valdštejnů. Ti zámek vlastnili téměř tři sta let a zasloužili se tak o jeho největší rozmach. Svého času na zámku v Duchcově pobýval také světoznámý cestovatel, dobrodruh a milovník žen Giacomo Casanova, který zde strávil posledních 13 let svého života. Duchcov se tak stal poslední zastávkou na jeho dobrodružné pouti.

Zámek Duchcov východní průčelí
Zámek Duchcov východní průčelí

Zámek Duchcov nabízí hned několik prohlídkových okruhů, v rámci nichž se mohou návštěvníci seznámit s bohatou historií zámku, prohlédnout si sběratelskou činnost pánů z Valdštejna, nahlédnout do komnat, v nichž pobýval sám Giacomo Casanova, obdivovat antické bohy a hrdiny nebo spatřit přenesenou nástropní fresku od V. V. Reinera.

Valdštejnská prohlídka

Valdštejnská prohlídka
Valdštejnská prohlídka

Valdštejnský prohlídkový okruh se věnuje historii zámku, a to především té době, kdy zámek vlastnil pro Duchcov nejvýznamnější šlechtický rod – Valdštejnové. Tento okruh nabízí vstup do hlavního zámeckého sálu s Valdštejnskou rodovou galerií a nástropní freskou od věhlasného malíře a freskaře 18. století Václava Vavřince Reinera. Kromě hlavního sálu vstoupíte v rámci tohoto okruhu také do prostor zámecké obrazárny, jejíž osud byl v průběhu historie poznamenán mnohými událostmi.

Casanova na zámku

Casanova na zámku
Casanova na zámku

Okruh věnující se životu italského dobrodruha Giacoma Casanovy vám poskytne nahlédnutí do komnat, v nichž on sám po dobu 13 let pobýval a pracoval. Casanova se vám představí nejen jako světoznámý milovník a svůdník žen, ale také jako neuvěřitelně chytrý, nadaný a hlavně prohnaný člověk, jenž se nebojí naplno využít každou životní příležitost. Kromě komnat Giacoma Casanovy zahrnuje tento okruh zámecké muzeum, v němž si mohou návštěvníci prohlédnout sběratelskou činnost Valdštejnské rodiny.

Reinerova freska a proměny zámeckého areálu

Reinerova freska
pavilon pro Reinerovu fresku

V rámci tohoto okruhu se dostanete do pavilonu umístěného v areálu zámecké zahrady, kde se do dnešních dob dochovala originální barokní freska od V. V. Reinera, která se původně nacházela v barokním špitálu, jenž stál naproti zámku na druhém konci zámecké zahrady. Vše o osudech zámeckého špitálu, o důvodu přemístění Reinerovy fresky a o způsobu uskutečnění takto náročného projektu se dovíte právě během tohoto prohlídkového okruhu.

Okouzleni antikou

Okouzlení antikou
Okouzlení antikou

Na tomto prohlídkovém okruhu na vás čeká poznání antického světa a seznámení s bohy a hrdiny antických bájí. Řecká mytologie a starověká kultura se zde prolíná se světem barokního zámku. Okruh je individuální a nabízí bezbariérový přístup.

Návštěvní doba
DUBEN so, ne, svátky 10:00–16:00
KVĚTEN út–ne 10:00–16:00
ČERVEN út–ne 10:00–17:00
ČERVENEC út–ne 10:00–17:00
SRPEN út–ne 10:00–17:00
ZÁŘÍ út–ne 10:00–16:00
ŘÍJEN so, ne, svátky 10:00–15:00

Veškeré podrobnosti najdete na www.zamek-duchcov.cz

Adresa zámku a kontakt:

Státní zámek Duchcov

náměstí Republiky 9

419 01 Duchcov

Tel. číslo: +420 417 835 301

e-mail: duchcov@npu.cz

Teplice jsou lázeňské město v Ústeckém kraji. Leží 15 km západně od Ústí nad Labem v široké kotlině mezi Krušnými horami a Českým středohořím. 

Další výlety v Ústeckém kraji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.