Výlety Liberecko Zámky

Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála se nachází šest kilometrů na jihovýchod od města Turnov.

Začátkem čtrnáctého století založil Hynek z Valdštejna hrad Skály, tomu se v pozdější době začalo říkat Hrubá Skála, aby došlo k odlišení od blízké Malé Skály nad Jizerou. Skalní hrad byl postaven tak, aby mohl využívat přírodní podmínky k obraně a místo bylo vybráno velmi dobře, aby se v tehdejší době dostatečně ubránil.

V současné době je romantický zámek Hrubá Skála, stojící ve středu oblasti Český ráj, stylovým hotelem s výbornou restaurací. Během letního období se můžete přijít podívat na nádvoří zámku a také do věže s pěkným výhledem na okolí. V okolí jsou vidět i oblíbené Trosky.

Vyhlídka na zámek Hrubá Skála, v dálce jsou vidět Trosky
Vyhlídka na zámek Hrubá Skála, v dálce jsou vidět Trosky
Venkovní posezení na zámku Hrubá Skála
Venkovní posezení na zámku Hrubá Skála

Pokud se Vám podaří navštívit sklepení staré budovy, které představují jeskyně vydlabané do pískovcové skály, uvidíte na skále zavěšené vrápence malé netopýry. Na mostě spatříte dvě cenné barokní sochy svatého Floriana a svatého Vavřince z období kolem roku 1730. Zdejší kostel svatého Josefa si pamatuje kaplana Jana Arnolda – snaživého podporovatele studentů.

Areál Zámecké rokle je hojně navštěvován a najdete tady arboretum Bučina. Zámeckou roklí vede oblíbená Zlatá stezka Českého ráje s nejkrásnějšími vyhlídkami a rozhledy.

Zámek Hrubá Skála si možná pamatujete z pohádky Princ Bajaja, která se zde natáčela.

Naše cesta na zámek vedla z campu v Sedmihorkách. Tato cesta je zajímavá a po cestě narazíte na pěkné skály i pěknou vyhlídku. Z vyhlídky se můžete pokochat výhledem na zámek Hrubá Skála a hrad Trosky, který je v dálce taky vidět.


Další tipy na výlety v libereckém kraji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.