Výlety Střední Čechy Zámky

Zámek Kačina

Zámek Kačina patří mezi nejvýznamnější stavby empírové architektury v Čechách. Né nadarmo se jí říká perla empíru.

Jako svoje letní reprezentační sídlo si ho nechal postavit Jan Rudolf Chotek v letech 1806-1824, tehdejší president gubernia a nejvyšší purkrabí Království českého. Chotkové přišli na Kutnohorsko již v roce 1764, kdy Jan Karel Chotek koupil Novodvorské panství. Chotkové patřili mezi nejvýznamnější české rody a sp ravovali statky Bělošice, Nové Dvory (Kutnohorsko) a Veltrusy. Janu Rudolfovi však barokní novodvorský zámek příliš nevyhovoval a nechal si postavit Kačinu, která splňovala jeho nejpřísnější nároky na reprezentaci muže jeho postavení.

Autorem architektonického návrhu byl dražďanský architekt Ch. F. Schuricht, ale samotnou stavbu realizoval pražský stavební rada J. F. Joendel a v posledních letech arcibiskupský olomoucký stavební rada A. Arche. Ke stavbě zámku byla zvolena jediná vyvýšenina v širokém okolí, zvaná v Kačinách, vyhovující požadavku klasicistní estetiky stavět výmečné budovy tak, aby vynikaly nad svým okolím.

Průběh stavby však nepříznivě ovlivnil rakouský státní bankrot 1811, po němž byla stavba přerušena. I přesto byl zámek Kačina stavebně dokončen natolik, že se do něj mohl r. 1823 Chotek nastěhovat. Nedostavěn zůstal pavilon divadla s kaplí, jehož dostavby se majitel nedožil. Divadlo nechal dostavět Chotkův vnuk Jindřich. Zámecká kaple zůstala nedostavěna dodnes.

Rod Chotků žil na Kačině až do r. 1911, kdy zdejší větev rodu vymřela a panství zdědil synovec posledního Chotka Quido Thun Hohenstein.Ten se ovšem díky svému nákladnému životnímu stylu značně zadlužil, a proto počátkem 30. let zámek Kačina opouští. Během 2. světové války okupovali Kačinu příslušníci Hitlerovy ml&aa cute;de e a v posledním roce války nacistické jednotky SS.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Roku 1950 byl objekt dán k dispozici Zemědělskému muzeu jako muzejní a výstavní prostor. Po roce 1995 byly původní zemědělské a potravinářské expozice rozšířeny o prezentaci života různých společenských vrstev 19. století na venkově, postupně byla zpřístupněna i Chotkovská knihovna, divadlo a tzv. Chotkovská expozice přibližuj&iacu te;c&iac ute; dějiny rodu Chotků, zejména život generací svázaných s Kačinou. V roce 2001 se zámek Kačina na základě nařízení vlády stal národní kulturní památkou. Nyní je zde Muzeum českého venkova ( pobočka Národního zemědělského muzea). 

Nyní zámek nabízí několik prohlídkových okruhů.

Podívat se můžete do zámeckých interiérů, kde se seznámíte s životem šlechty.

V suterénu zámku objevíte hospodářské zázemí zámku a zrekontruovanou konírnu.

Další trasa Vám nabídne prohlídku unikátní Chotkovské knihovny, zámeckého divadla a oranžerie.

Zámek také nabízí zajímavé výstavy, naučné stezky a akce ( Zámecká pouť Rudolfa Chotka, divadelní festival MAKAČÍNO, hudební festival, Jezdecké slavnosti, Advent na zámku a mnohé další)

Po celý rok se navíc můžete zdarma projít zámeckým parkem, který prošel v posledních letech revitalizací.

Pokud plánujete svatbu, naleznete zde nádherná romantická místa na uspořádání svatebního obřadu.

Kačina je také vyhledávaným místem filmařů.

Bližší informace o zámku naleznete na www.nzm.cz/kacina, facebooku Kačina – zámek a muzeum, instagramu zamek_kacina.

Zámek Kačina najdete v katastru obce Svatý Mikuláš, při silnici do Nových Dvorů, zhruba 6,5 km severovýchodně od okresní Kutné Hory.

zpět na hlavní stránku

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.