Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Zámek Klášterec nad Ohří

Na levém břehu řeky Ohře byl koncem 16. století postaven renesanční zámek. Přes všechna úskalí zde zámek stojí dodnes, jen byl po posledním požáru v roce 1856 převlečen do novogotického kabátu. Zámek nabízí svým návštěvníkům tři stále prohlídkové okruhy a jeden speciální.

Figurka dvou tváří (autor: Marek Vaneš)

I. okruh: Porcelánový

V interiérech prvního zámeckého patra se nachází největší muzeum porcelánu v České republice. Máte jedinečnou příležitost spatřit na vlastní oči nejstarší výtvor klášterecké porcelánky z roku 1794 s názvem Vivat Böhmen. Vlastníkem valné většiny exponátů je Uměleckoprůmyslové museum v Praze. Z jeho sbírek Vás na zámku zaujme rozverná a zároveň praktická figurální plastika. Najdete zde oblíbené figurky dvou tváří. Omládnete a prozřete u kouzelného zrcadla.

Zapojíte fantazii a důvtip při záludných hádankách vážících se k exponátům. Překvapí Vás jídelní servis, pro nějž služebnictvo nasazovalo život, aby ho zachránilo před zničujícím požárem zámku. Kromě historického porcelánu se pokocháte i současnou produkcí klášterecké porcelánky a sklárny Moser Karlovy Vary. Klášterecká porcelánka je dnes nejstarší dosud produkující porcelánkou v Čechách.

II. okruh: Pohádkový

Loutky rodiny Kopeckých (autor: Roman Novotný)

Kromě porcelánu nabízí zámek prohlídku pohádkové země. Její součástí je největší expozice skřítků (paní Vítězslavy Klimtové), kterou lze momentálně v ČR spatřit. Zajímá Vás, jak vypadá stvoření, které Vám věčně schovává drobné předměty a je tak nejvíce rozšířeným skřítkem všech domácností? Přijďte a spatřete Zášupšáka neboli Schovávače na vlastní oči. Mimo to pohádkový okruh představuje historické loutky rodiny Matěje Kopeckého a zámeckou věž. Ta Vás okouzlí jednak překrásným výhledem na údolí řeky Ohře, ale i legendami Krušnohoří a jejich poutavou prezentací vytvořenou paní Věrou Štefánkovou.

III. okruh: Atraktivity

Zámecký park se sallou terenou (autor: Marek Vaneš)

Okruh atraktivit obsahuje největší zajímavosti zámeckého areálu. Sem patří více než 5000 historických knih, minerály z Krušných hor, věž a thunská hrobka. Z minerálů určitě oceníte ciboušovské ametysty, krášlící např. kaple sv. Kateřiny a sv. Kříže na Karlštejně a kapli sv. Václava ve svatovítské katedrále na Pražském hradě. Výstavu minerálů letos dočasně krášlí impozantní vitráž Porta Bohemica vyrobená ve vitrážnické dílně v Lubenci.



Lákadlem pro mnoho návštěvníků je bezpochyby hrobka rodu Thunů s výjimečným rodokmenem z porcelánových destiček. Cestou do hrobky projdete částí zámeckého parku, který se v současnosti řadí k nejlépe zachovalým historickým parkům Ústeckého kraje. V parku, kromě mnoha druhů vzácných dřevin, najdete salu terrenu se sochami významného sochaře Jana Brokoffa a sedm kaplí jakožto Sedm bolestí Panny Marie.

Interiér zámku (autor: Marek Vaneš)

Otevírací doba: Zámek Klášterec nad Ohří je celoročně přístupný. Duben – září po – ne 9 – 17h, říjen – březen st – ne 9 – 15h. Poslední prohlídka začíná vždy 1 hodinu před koncem otevírací doby.

Více informací zde

Další výlety v okolí

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *