Výlety Východní Čechy Zámky

Zámek Pardubice

Zámek Pardubice se nachází v samotném centru pardubic kousek od Pernštýnského náměstí a nebo kousek od zimního stadionu z druhé strany. Zámek je moc pěkný a především v létě můžete využít nádherného posezení v areálu zámku. Kochat se můžete volně pobíhajícími pávy, kteří pobíhají po celém areálu zámku. /prý jich je 25/

Pávy na zámku

Trochu historie:

Počátky panského sídla v místech dnešního zámku lze podle archeologických nálezů datovat do konce 13. století. Původní vodní hrad byl přestavován ve 14. století za pánů z Pardubic.K další přestavbě došlo krátce po husitských válkách, kdy byl hrad obehnán novou kamennou hradbou s nárožními věžicemi a se střílnami pro ruční palné zbraně a patrně i děla.

Zámek Pardubice

Pernštejnská éra

V roce 1490 koupil rozlehlé kunětickohorské a rok poté i pardubické panství moravský velmož Vilém z Pernštejna.Vilém zvolil do té doby málo rozvinuté Pardubice a záhy je přetvořil na českou rezidenci rodu, která Pernštejny reprezentovala a zároveň vyhovovala ekonomickým nárokům jejich aristokratického dvora. Vilém přestavěl celý areál původního hradu na palác s čtyřkřídlou dispozicí, který již vyhovoval nárokům postupně pronikajícího renesančního stylu života aristokracie. Kolem paláce a dvora s hospodářskými budovami nechal Vilém vybudovat mohutné opevnění. Tento typ stavebního objektu na tak rozlehlém areálu a v takovém stupni dochování urbanistického řešení nemá ve střední Evropě obdobu.

Zámek Pardubice
Zámek Pardubice

Unikátní opevnění

Fortifikační systém pardubického zámku představuje vrchol pozdně gotické opevňovací techniky. Tvoří jej mohutný hliněný val s nárožními rondely, na němž se dalo umístit těžké dělostřelectvo. Na úpatí jej chránila hradba se střílnami pro střelce z ručních palných zbraní. Před hradbou se nacházel široký příkop, který se mohl v případě nebezpečí zavodnit.

Opevnění na zámku Pardubice
Opevnění na zámku Pardubice

Vstupné a provozní doba zámku

Zámek Pardubice -mapa
Další tipy na výlety ve východních čechách

One thought on “Zámek Pardubice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.