Výlety Ústecko Zámky

Zámek Stekník na Žatecku

Hlavní dominantou malebné chmelařské obce Stekník u Žatce je rokokový zámek Stekník s italskými terasovitými zahradami. Jeho interiéry ukrývají unikátní freskovou výmalbu, na které se podíleli přední umělci své doby. Při prohlídce se také dozvíte o spojitosti zámku s chmelařskou tradicí a o pohnuté historii celého objektu.

Zámek Steknín na Žatecku

Zámek Stekník nechal na místě starší tvrze postavit roku 1681 Jan Jiří Kulhánek z Klaudensteina. Současnou rokokovou podobu dostal v letech v 2. polovině 18. století za Jana Františka Kulhánka, který původní zámek rozšířil o druhé křídlo, přistavil zámeckou kapli, salla terrenu a nechal vybudovat italské terasovité zahrady s bohatou sochařskou výzdobou a unikátním závlahovým systémem. V samotné zahradě upoutá objekt lehkého opevnění vzor 37, lidově nazývaný řopík. Svolení k jeho výstavbě v zámeckém areálu dal švýcarský konzul Gerold Déteindre, jehož rodina zámek vlastnila v letech 1907 – 1949.V samotných interiérech překvapí bohatá fresková výmalba, která zdobí celé první patro jižního křídla, salla terrenu, kapli a hlavní sál. Při prohlídce také překvapí nově zrestaurované prostory západního křídla, které připomínají život posledních zámeckých majitelů. Zaujme novogotická jídelna s vitrážemi či prvorepubliková kuchyně. Mezi nejkrásnější prostory bezpochyby patří kaple Navštívení Panny Marie s oltářním obrazem od Kryštofa Seckla a obrazovým cyklem od barokního malíře Ignáce Raaba. Nahlédnout do obnovy památky je možné v jižním křídle, ta se oproti ostatním zámeckým interiérům prezentuje v původním stavu před zásahem restaurátorů. Prohlídka zámku je vhodná i pro děti, protože v jižním křídle se kromě původního mobiliáře nachází i výstava kočárků a hraček.

V přízemí je možné zavzpomínat na období, kdy zámek obývali chmeloví brigádníci a se svými studenty na něm pobýval Zdeněk Svěrák. V rámci chmelařské výstavy je možné navštívit i zámecké sklepení s erby všech majitelů tvrze a zámku.

Zámek Steknín

K zámku se dostanete ze zastávky Dolejší Hůrky asi za půl hodiny. Ze zastávky se vydáte po cestě dolů okolo chmelnic, u chatové osady zahnete vlevo a dojdete k mostu přes Ohři v Hradišti. U místního kostela se dáte doprava, až dojdete do Stekníku, kde přejdete místní náves a dostanete se k zámecké bráně.

Víte, že…

Asi 300 metrů jihovýchodně od zámku vyvěrá léčivý minerální pramen, který objevil okolo roku 1750 zámecký kaplan. Údajně má lepší účinky než lázeňské prameny. Po roce 1766 byla nad pramenem postavena kaple, kterou v současnosti čeká obnova. Minerální voda obsahuje sodík, draslík, vápník, hořčík či železo.

Otevírací doba: včetně státních svátků.(v březnu otevřeno pouze vždy poslední víkend)

1. Okruh – Reprezentační a soukromé prostory (základní okruh) 

 • březen a duben: sobota a neděle 10:00–15:30 hodin 
 • květen: úterý až neděle 10:00–16:30 hodin
 • červen až srpen: úterý až neděle 10:00–16:30 hodin
 • září: úterý až neděle 10:00–16:30 hodin
 • říjen: sobota a neděle 10:00–15:30 hodin

2. Okruh – Zámecká zahrada (italská barokní zahrada)

 • březen a duben: sobota a neděle 10:00–15:45 hodin
 • květen: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • červen až srpen: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • září: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • říjen: sobota a neděle 10:00–15:45 hodin

3. Okruh – Výstava a sklepení

 • březen a duben: sobota a neděle 10:00–15:45 hodin
 • květen: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • červen až srpen: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • září: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • říjen: sobota a neděle 10:00–15:45 hodin

4. Okruh – Interiéry jížního křídla – historické hračky a kočárky

 • březen a duben: sobota 10:00–15:45 hodin
 • květen: sobota 10:00–16:45 hodin
 • červen až srpen: sobota 10:00–16:45 hodin
 • září: sobota 10:00–16:45 hodin
 • říjen: sobota 10:00–15:45 hodin

Informace o vstupném

Kontakt:

+420 778 882 956
(informace pro návštěvníky)

+420 778 486 747
(pokladna, rezervace prohlídek, nákup zboží)

steknik@npu.cz

Další info na stránkách zámku

Kde zámek najdete:

mapa zámek Steknik
mapa zámek Steknik

Již proběhlé na zámku:

Název akce: „Jak se češe do věrtele“

Datum: celoroční výstava

Typ: Výstava

Anotace: Výstava věnovaná vzpomínkám pamětníků na chmelové brigády ubytované na zámku v 60. letech

Název akce: Víkend otevřených zahrad

Datum: 8.-9.6. 2019

Typ: komentovaná prohlídka

Anotace: Vůně, krása, tradice, historie, ale také setkávání a trendy jsou slova popisující Víkend otevřených zahrad, který se letos uskuteční ve dnech 8. a 9. června 2019. Víkend otevřených zahrad se zrodil ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend). Zámek Stekník se k této akci připojuje a tímto Vás srdečně zve na prohlídku italských terasovitých zahrad s kvetoucími popínavými růžemi.

Název akce: Obnovená poutní mše svatá k svátku Navštívení Panny Marie na zámku Stekník

Datum: 22.6. 2019

Typ: komentovaná prohlídka

Anotace: Slavnost k obnovení svátku Navštívení Panny Marie v kapli zámku Stekník

Název akce: ,,Nejlepší chmel rodí česká zem“

Datum:1.7. 2019

Typ: výstava

Anotace: Základním tématem výstavy je chmel a jeho sušení – technologie, procesy sušení a stavby určené k sušení chmele, kterých stojí na Žatecku stovky. Zaměřuje se také na nejvýznamnější chmelařské obce Stekník, Staňkovice, Radíčeves a Trnovany

Název akce: Slavnostní otevření nového prohlídkového okruhu na zámku Stekník

Datum: 3.7.2019

Název akce: Prohlídky zámku s členy hraběcí rodiny Kulhánků

Datum: 5.-6.7. 2019

Typ: komentovaná dětská prohlídka

Anotace: Přijměte pozvání na netradiční prohlídky na zámku Stekník, zaměřené na naše nejmenší. V roli průvodců se po oba sváteční dny,  5.7. a 6.7. 2018 představí členové hraběcí rodiny Kulhánků z Klaudensteina. Prohlídky budou probíhat zábavnou formou,  děti při nich vyplní tajenku, bude-li správně, objeví poklad v podobě sladké odměny. Menší děti mohou soutěžit za pomoci svých rodičů. Souběžně budou probíhat i klasické prohlídky s průvodcem.

Název akce: Zahájení výstavy ,,Neobjevené tváře památek“

Datum: 13.7. 2019

Typ: výstava

Anotace: Autorský projekt fotografky Markéty Novak zaměřený na krásy naší země, realizovaný ve spolupráci s českými osobnostmi a Národním památkovým ústavem s cílem vytvořit národní, populárně naučnou edici o našich méně známých památkách, které jsou zahrnuty v projektu Neobjevené památky NPÚ.

Název akce: Prohlídky s princeznou

Datum:

Typ: komentovaná dětská prohlídka

Anotace: Zámek Stekník zve děti na kostýmované prohlídky s princeznou. Děti se odlehčenou, zábavnou formou seznámí nejen s historií zámku, ale princezna jim představí také několik zajímavých předmětů, které naši předkové používali ke každodenní práci, úkolem dětí bude uhodnout, k čemu předměty soužily. 

Název akce: Hradozámecká noc

Datum: 31.8. 2019

Typ: kostýmovaná prohlídka

Anotace: Také letos se zámek Stekník zapojí do Hradozámecké noci netradičními večerními a nočními hranými prohlídkami v zámeckých interiérech napříč staletími historií zámku.

Název akce: Dny evropského dědictví

Datum: 14.-15.9.2018

Typ: speciální prohlídky

Anotace: Komentované prohlídky zámku o stavební obnově a restaurování

Název akce: Svátek sv. Václava

Datum: 8.9.2019

Typ: komentovaná prohlídka

Anotace: V den státního svátku – svátku české státnosti  a sv. Václava 28.9. 2019  budou návštěvníci,  v rámci prohlídky interiérů, seznámeni také s příběhem našeho  zemského patrona. V prostoru zámecké kaple se nachází jeho vyobrazení na velkém barokním plátně od významného malíře Ignáce Raaba 

Název akce: Adventní koncert na zámku Stekník 

Datum: 14.12. 2019

Typ: koncert

Anotace: Komponovaný pořad s názvem Adventní svíce se sestává z vánočního pásma příběhů, povídek i poezie dotýkajících se tématu Vánoc. Pořad podbarví vánoční melodie a koledy.

Další výlety v okolí:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.