Co dělat při podvrtnutí kotníku .
I na výletě je dobré dávat pozor. Úraz se Vám může stát hned, stačí špatně došlápnout, a úraz v podobě podvrtnutého nebo vymknutého kotníku je na světě. Podle lékařů se jedná o nejčastější úraz v traumatologických a ortopedických ambulancích.
K podvrtnutí kotníku dochází často v důsledku nošení špatné obuvi. Nejlepší je kvalitní treková obuv ve které noha pevně drží.
K tomuto stavu dojde v situaci, kdy se kotník dostane do nepřirozené pozice. Při špatném přenesení váhy na postižené noze se končetina vyvrací směrem ven, chodidlo se naopak dostává do nepřirozené polohy směřující dovnitř, natahují se vazy. Výsledkem je pak snížená hybnost, otok a bolestivost.
Poškozené vazy mohou být v lepším případě natažené, v horším částečně natržené nebo zcela přetržené, kdy je funkce kotníku velmi vážně narušena.
Při podvrtnutí kotníku je potřeba dostat postiženou nohu do zvýšené polohy a končetinu a místo poranění chladit. Na otok a bolest je vhodné přiložit studený obklad /postačí třeba tričko namočené v potoce/ a pokud máte tak použít speciální krém či gel s chladivým účinkem.
Kotník můžete i zafixovat, je možné přiložit elastické obinadlo, které ale nesmí škrtit. Poté je vhodné vyhledat nejbližší nemocnici a nechat si případně kotník zrentgenovat. Použít můžete i kvalitní kinesio tejpy pro zatejpování bolestivého místa.
Prevencí proti zvýšenému riziku podvrtnutého kotníku je nošení vhodné obuvi, která zajistí potřebnou stabilitu nohy (zvláště při sportu nebo při chůzi na nerovném terénu).
Vymknutí kloubu
Dalším velmi častým zraněním je také vymknutí kloubu (luxace), ke kterému dochází důsledkem přetaženého pohybu nebo pohybu špatným směrem.
Při lehkém až středně těžkém vymknutí je kloub citlivý na dotek a při pohybu bolí, při opření o kloub můžeme mít pocit nestability kloubu. Při závažném vymknutí se o kloub většinou nemůžeme opřít, místo je velmi bolestivé a dost oteklé.
U vymknutého kloubu je důležité co nejvíce omezit pohyb v postiženém místě a rozhodně se nesnažit kloub vracet do původní polohy. Místo nejlépe naprosto znehybníme, můžeme přiložit studený obklad, který zabrání otoku kloubu a tvorbě podlitiny. Při méně bolestivém vymknutí je vhodné na bolestivé místo opět nanést nějaký vhodný přípravek na tišení bolesti či otoků, v závažnějším případě rozhodně vyhledejte lékařské ošetření.
Dobrá úrazovka se určitě hodí, pokud nemáte tak můžete mrknout na kalkulačku pojištění.
Buďte první! Přidejte komentář