|

Bolt Tower v Ostravě

Sdílejte pokud se Vám líbí a nebo přidejte komentář

Bolt Tower: úchvatná šroubovice na vysoké peci s podpisem slavného atleta

Bolt Tower
Bolt Tower

Jedinečná, více než dvacetimetrová nástavba Vysoké pece č.1,  kterou navrhl uznávaný architekt Josef Pleskot. Šroubovice je součástí komentované prohlídkové trasy. Vypíná se do výšky bezmála 80 metrů. To je Bolt Tower. Kolem skleněného válce, zavěšeného na původní konstrukci vysoké pece, se obtáčí v šestiprocentním sklonu vnější lávky spojující jednotlivé výškové úrovně.

Pevné jádro nástavby je z oceli a nachází se v něm výtah, točité schodiště i zázemí pro návštěvníky. Všechno propojuje a pohromadě drží soustava nosníků, podpěr, lanek a táhel. Ta jsou sama o sobě natolik sofistikovaná, že sama dávají objektu konstruktivistickou estetiku.

Bolt Tower
Bolt Tower

Nástavbu vysoké pece VP1  pokřtil jamajský atlet Usaina Bolta, držitel světových rekordů v závodech na 100, 200 metrů a rovněž ve štafetě na 4 x 100 metrů. Věž osobně navštívil a důkazem je jeho podpis ve výšce 345 metrů nad mořem.

Bolt Tower
Bolt Tower

Kromě úžasného výhledu na pohoří Moravskoslezských Beskyd a okolí nabízí Bolt Tower také kavárnu a klub, do kterého směřují studenti za technickou výukou.

kavárna Bolt Tower
kavárna Bolt Tower

Nezapomeňme ale, že Bolt Tower stojí na vysoké peci. Komentovaná prohlídka seznámí návštěvníky s historií Vítkovic, výrobou surového železa a návazností Dolu Hlubina a koksovny na hutní provoz. Zájemci o prohlídku vyjedou do výšky cca 35 m unikátním skipovým výtahem po původní dráze vsázky. Mohou si vybrat, zda budou představovat železnou rudu, vápenec nebo koks. Při cestě dolů nahlédnou do samotných útrob vysoké pece, na odlévací plošinu a na velín.

Bolt Tower nabízí:

Návštěvu prohlídkové trasy po stopách výroby surového železa 

Výukový prostor s netradiční vyhlídkou

Jedinečný zážitek cestování skipovým výtahem

Zastřešený venkovní prostor pod odlévací plošinou pece (i pro organizaci rozmanitých akcí)

Kavárnu a klub

Vstup do kavárny v době 10:00 – 22:00 

Rezervace míst v kavárně na tel.č. 725 992 124.

Vstupenky v době od 18:00 poskytne obsluha výtahu. Vchod se nachází ze strany parkoviště mezi Dolem Hlubina a vysokou pecí VP1 v blízkosti ulice Místecké v Ostravě – Vítkovicích (k dispozici je také bezplatné parkoviště).

mapa Bolt Tower
mapa Bolt Tower

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *