Jak vybrat kvalitní termo prádlo .

Sdílejte pokud se Vám líbí a nebo přidejte komentář

 

 Jak vlastně funguje termoprádlo?

Termoprádlo  funguje tak, že umožňuje díky speciálnímu tvaru použitých vláken odvádět pot od pokožky pryč. Oproti běžnému  bavlněnému prádlu není nasákavé, a proto dovoluje potu se odpařit do vnějšího prostředí. Suchá pokožka se pomaleji ochlazuje a proto zůstává déle teplá.

 

Mezi hlavní výhody funkčního prádla:

 • Velikou výhodou termoprádla je materiál, který umožňuje nasákavost
 • Díky syntetickému materiálu dochází rychle k uschnutí.
 • Zvlhnutím  nebo namočením  termoprádla nedochází ke zvýšení  hmotnosti prádla.
 •  Funkční prádlo na těle nestudí a při náhlé změně tělesné aktivity Vás nestudí.
 • Funkční prádlo částečně zadržuje teplo vytvářené tělem.

Správné vrstvení termo prádla je následujicí:

1. vrstva –  funkční spodní prádlo

Cílem 1 vrstvy je odvádět pot od pokožky směrem do ostatních vrstev a udržovat tak tělo pěkně v suchu. První vrstva odebírá vlhkost z povrchu těla a zároveň udržuje tělo v teple. Jde především o ponožky, dámské kalhotky,podprsenky, pánské trenýrky a tílka.

2. vrstva – termoizolační vrstva oblečení

2 vrstva termo oblečení chrání tělo před chladem zvenku. Tato vrstva vytváří vzduchovou vrstvu, která nepropustí studený vzduch k tělu a izoluje námi vytvořené teplo, zároveň napomáhá odvádět pot ve formě vodní páry do dalších vrstev. Jedná se  především o roláky, svetry, vesty a mikiny.

3. vrstva – svrchní vrstva oblečení

3 vrstva chrání tělo před nepříznivým počasím. Do této vrstvy patří bundy, větrovky, kalhoty.  U třetí vrstvy je důležité, aby byla nepromokavá a větruvzdorná.
sensor728x90.jpg

Důležitý je výběr správné velikosti termoprádla.

Aby  Vám termoprádlo dobře odvádělo pot od pokožky, musí být přilnuté co nejvíce na těle – musí přiléhat k pokožce. Do termoprádla se často přidává elastan a to proto, aby bylo prádlo elastické a dobře k tělu přilnulo.

Funkční prádlo a jeho materiály:

Nejčastějším syntetickým materiálem jsou polyesterová vlákna (PES), která mají nepatrnou nasákavost, jsou pevná a snesou daleko vyšší teplotu než polypropylénová vlákna. Výhodou je, že lze polyester povrchově barvit.  Polyesterové materiály jsou často ze dvou vrstev s rozdílnými vlastnostmi.

Druhým zmíněným materiálem je polypropylen (POP), který je specifický svou nízkou hmotností a nízkou tepelnou vodivostí a prakticky žádnou nasákavostí. Mezi další  výhody patří  vysoká pevnost vláken, odolnost proti plísním a bakteriím, snadným praním a možnosti rychlého schnutí. Tento materiál nelze barvit.

Dále se můžete setkat i s moderním funkčním prádlem, kde se nachází vlna. Její hlavní výhodou je vysoká míra tepelné izolace a nasákavost.   Toto termoprádlo se nejčastěji používá do podmínek od +10 až -20°C.

Jak se starat o funkční prádlo?

Aby vám termo prádlo dlouho vydrželo, je zapotřebí se o něj správně starat. Co se týče praní, perte ho vždy na rubovou stranu,aby nedošlo k zatržení vláken.  Za žádnou cenu nepoužívejte aviváž a sušičku. Funkční prádlo nežehlete, neboť umělé vlákno bychom mohli tímto zničit. Před prvním praním funkčního prádla se nejdříve podívejte na štítek výrobce, jaká údržba je u daného typu funkčního prádlo dovolena.

Pro správný výběr termoprádla je důležité vědět:

 • Jakou vrstvu funkčního prádla budete potřebovat?
 • Jakou fyzickou aktivitu budete provádět?
 • Při jakých teplotách jej budete používat?
 • Jaký bude váš přibližný energetický výdej?
 • Je třeba se rozhodnout, z jakého materiálu termoprádlo pořídíte.
 • Nezapomeňte vzít v úvahu, z jakého materiálu budou další vrstvy oblečení.
 • Všimněte si hmotnosti termoprádla.
 • Zvažte zda využijete některé z nadstandartnich vlastností funkčního prádla, například redukce zápachu, antibakteriální účinek, chladivý efekt atd.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *