Výlety Jižní Čechy ZOO

Výlet do ZOO Tábor

Do ZOO Tábor za ohroženými druhy zvířat

Fosa Madagaskarská

Když ji spatříte poprvé, budete bezpochyby přemýšlet, zda jde o šelmu kočkovitou, nebo jestli patří spíš do jiné čeledi. Ale nenechte se zmást – velmi vzácné zvíře fosa madagaskarská sice tak trochu vypadá jako větší kočka nebo možná i puma, ale patří do zvláštní čeledi zvané madagaskarské šelmy. Jde o živočišný druh, který volně žije pouze a jedině na ostrově Madagaskar, nikde jinde v přírodě se nevyskytoval a nevyskytuje. Pokud chcete vidět fosu chovanou v zajetí v Česku, najdete ji u nás jen na dvou místech, přičemž jedním z nich je jihočeská ZOO Tábor.

Ovšem jakousi vlajkovou lodí ZOO Tábor, která se zaměřuje na chov zvířat ohrožených vyhynutím, je chov zubra evropského, konkrétně jeho nížinné linie. Jedno z největších zvířat, které před pár staletími žilo v české kotlině hlavně v lesích (dospělý samec váží až 900 kg), bylo u nás zhruba v polovině 18. století vyhubeno. A protože cílem táborských chovatelů je návrat tohoto živočišného druhu do české přírody, zapojili se do projektu, jehož základem se v roce 2016 staly čtyři samice zubra a jeden samec. Už v roce 2017 a 2018 se jim narodila první dvě mláďata, pojmenovaná Tábor (na počest města, kde se narodilo první z nich) a Tara. Výběr jmen přitom nebyl náhodný – táborská zoo má totiž v plemenné knize vyhrazena pro všechna odchovaná mláďata zubra evropského právě počáteční písmena „TA“.

Tygr Ussurijský
Tygr Ussurijský

Koho rozhodně nepřehlédne žádný z návštěvníků, je samec tygra ussurijského, kterému v táborské zahradě říkají Rocky. Tato největší kočkovitá šelma na světě žije ve volné přírodě pouze v sibiřské tajze a v severní Číně, kde se dohromady vyskytuje už jen asi 560 posledních kusů. Není proto divu, že krasavec Rocky se stal maskotem ZOO Tábor a je také největším lákadlem pro návštěvníky. V tom mu ovšem s přehledem konkurují lev pustinný Simba a lvice Luena, kterou táborští chovatelé získali v červnu 2019 z renomované zoo ve Wuppertalu (Německo).

ZOO Tábor
Lev pustinný

Zoologická zahrada s plochou téměř deset hektarů je výjimečná i svým typicky relaxačním, procházkovým charakterem. Trochu hlučnější bývají snad jen někteří obyvatelé voliér, kde můžete obdivovat mimořádnou kolekci velkých papoušků. Od menších druhů aratinga (sluneční, zlatočelý, červenolící, hnědohrdlý, tmavohlavý, jendaj a zelený), až k těm obrovským, druhu ara (ararauna, zelenokřídlý a arakanga) a kakadu molucký, který je nadšený z každého návštěvníka. A tak se jen málokdy stane, že by se nedožadoval pozornosti – k radosti nejen dětí, u nichž jeho „skopičiny“ nezřídka vyvolávají smích.

ZOO Tábor
Vlk Arktický

Dalšími miláčky dětí jsou surikaty vlnkované, žijící svým rozpustilým životem ve výběhu plném děr. Těch si středně velká šelma z čeledi pomykovitých vyhrabala tolik, že už se ani nedají spočítat. Dospělá surikata dokáže během jediné minuty odházet množství písku o hmotnosti jejího vlastního těla! Typické je pro ně i to, že zatímco ostatní surikaty – včetně mláďat – mají ve výběhu své úkoly (hledají potravu, učí se lovit apod.), jedna z nich vždycky stojí vzpřímeně na vyvýšeném místě a neustále se rozhlíží na všechny strany, aby ostatní včas varovala před nebezpečím.

A když budete mít štěstí, zastihnete v dobré náladě i čtyři samce vlka arktického nebo medvědy hnědé, kteří žijí v rokli s kmeny popadaných stromů a v letním horku se rádi ochlazují v jezírku v dolní části výběhu. Zato klokanům rudokrkým, kteří žijí jen o pár desítek metrů dál, horko nevadí. Jen se připravte na to, že v Táboře neuvidíte vačnatce s klasickým zbarvením srsti dohněda, chovají zde tzv. albinotickou formu klokana se sněhově bílou srstí.

ZOO Tábor
Medvěd Hnědý

Při troše soustředění uslyšíte právě poblíž plotu vačnatců jakoby zdálky rytmické bubnování. Ale chyba lávky! Ve skutečnosti se v zoo nechystá program připomínající zvyky domorodců někde daleko za oceánem, oním „bubnováním“ není nic jiného než typický zvuk vydávaný samicí emu hnědého, kteří žijí v sousedním výběhu. Jedné ze samic, která tento zvuk vydává obzvlášť usilovně, proto ošetřovatelé říkají Bubina.

V táborské zoo žije v současnosti více než 310 zvířat, z nichž zhruba třetina patří mezi chráněné druhy, a to nejen v ČR, ale také ve světě. Téměř 80 živočišných druhů se pohybuje ve výbězích, které jsou koncipovány tak, aby návštěvníci byli zvířatům co možná nejblíž, ale naprosto bezpečně.

ZOO Tábor

Rozlohou největší v jižních Čechách patří ZOO Tábor i k nejmladším v ČR. Zaměřuje se především na ochranu ohrožených druhů zvířat. Byla otevřena koncem června 2015 poté, co ji od insolvenčního správce koupil významný pražský developer a biolog Evžen Korec, generální ředitel EKOSPOLu. Tato společnost je také rozhodujícím partnerem táborské zoo, výrazně přispěla k tomu, že zvířata byla uchráněna před rozprodejem a samotná zoo může být nadále veřejně přístupná.

Více informací naleznete na webu www.zootabor.eu.

Ceny vstupenek:

Základní vstupné

Dospělí 110 Kč
Děti (od 3 do 15 let) 60 Kč
Děti do 3 let zdarma
Rodinné vstupné (2 dospělí a 2 děti do 15 let) 280 Kč
ZTP/P, Vozíčkáři, psi, parkovné zdarma

Otevírací doba:

červen–srpen denně (PO–NE) 9:00–19:00 hod.
duben, květen, září denně (PO–NE) 9:00–18:00 hod.
říjen denně (PO–NE) 9:00–17:00 hod.
listopad–březen jen o víkendech (SO+NE) 9:00–16:00 hod.
mapa ZOO tábor
mapa areálu ZOO Tábor a okolí
Další výlety v Jihočeském kraji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.