hrad Křivoklát
Hrady Výlety Střední Čechy

hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát je jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých knížat a králů.

hrad Křivoklát
hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát najdete mezi městy Beroun a Rakovník. Obklopují ho hluboké a nádherné lesy. Křivoklát byl několikrát těžce poškozen požárem.  Na hradě můžete obdivovat nádhernou hradní kapli, Královský a Rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, nebo knihovnu obsahující na 52 tisíc svazků. Zajímavé je i bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji, nebo monumentální velká věž s loveckými sbírkami. Nenechte si ujít ani příjemnou procházku po hradbách i věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem. Prohlídkové okruhy na hradu Křivoklát.

Vstupné na hrad Křivoklát

Parkoviště najdete cca 300 m od hradu. Psi se mohou pohybovat v areálu hradu pouze na vodítku. Na prohlídku hradu je možné vzít malého psa v zavazadle k tomu určeném. Na 1. nádvoří hradu Křivoklát můžete navštívit Hradní krčmu. Otevírací doba je shodná s otvírací dobou hradu.

mapa jak se dostanete na hrad Křivoklát
mapa jak se dostanete na hrad Křivoklát

Další oblíbené výlety v ČR

Zámek Stekník na Žatecku

Hlavní dominantou malebné chmelařské obce Stekník u Žatce je rokokový zámek Stekník s italskými terasovitými zahradami. Jeho interiéry ukrývají unikátní freskovou výmalbu, na které se podíleli přední umělci své doby. Při prohlídce se také dozvíte o spojitosti zámku s chmelařskou tradicí a o pohnuté historii celého objektu.

Zámek Steknín na Žatecku

Zámek Stekník nechal na místě starší tvrze postavit roku 1681 Jan Jiří Kulhánek z Klaudensteina. Současnou rokokovou podobu dostal v letech v 2. polovině 18. století za Jana Františka Kulhánka, který původní zámek rozšířil o druhé křídlo, přistavil zámeckou kapli, salla terrenu a nechal vybudovat italské terasovité zahrady s bohatou sochařskou výzdobou a unikátním závlahovým systémem. V samotné zahradě upoutá objekt lehkého opevnění vzor 37, lidově nazývaný řopík. Svolení k jeho výstavbě v zámeckém areálu dal švýcarský konzul Gerold Déteindre, jehož rodina zámek vlastnila v letech 1907 – 1949.V samotných interiérech překvapí bohatá fresková výmalba, která zdobí celé první patro jižního křídla, salla terrenu, kapli a hlavní sál. Při prohlídce také překvapí nově zrestaurované prostory západního křídla, které připomínají život posledních zámeckých majitelů. Zaujme novogotická jídelna s vitrážemi či prvorepubliková kuchyně. Mezi nejkrásnější prostory bezpochyby patří kaple Navštívení Panny Marie s oltářním obrazem od Kryštofa Seckla a obrazovým cyklem od barokního malíře Ignáce Raaba. Nahlédnout do obnovy památky je možné v jižním křídle, ta se oproti ostatním zámeckým interiérům prezentuje v původním stavu před zásahem restaurátorů. Prohlídka zámku je vhodná i pro děti, protože v jižním křídle se kromě původního mobiliáře nachází i výstava kočárků a hraček.

V přízemí je možné zavzpomínat na období, kdy zámek obývali chmeloví brigádníci a se svými studenty na něm pobýval Zdeněk Svěrák. V rámci chmelařské výstavy je možné navštívit i zámecké sklepení s erby všech majitelů tvrze a zámku.

Zámek Steknín

K zámku se dostanete ze zastávky Dolejší Hůrky asi za půl hodiny. Ze zastávky se vydáte po cestě dolů okolo chmelnic, u chatové osady zahnete vlevo a dojdete k mostu přes Ohři v Hradišti. U místního kostela se dáte doprava, až dojdete do Stekníku, kde přejdete místní náves a dostanete se k zámecké bráně.

Víte, že…

Asi 300 metrů jihovýchodně od zámku vyvěrá léčivý minerální pramen, který objevil okolo roku 1750 zámecký kaplan. Údajně má lepší účinky než lázeňské prameny. Po roce 1766 byla nad pramenem postavena kaple, kterou v současnosti čeká obnova. Minerální voda obsahuje sodík, draslík, vápník, hořčík či železo.

Otevírací doba: včetně státních svátků.(v březnu otevřeno pouze vždy poslední víkend)

1. Okruh – Reprezentační a soukromé prostory (základní okruh) 

 • březen a duben: sobota a neděle 10:00–15:30 hodin 
 • květen: úterý až neděle 10:00–16:30 hodin
 • červen až srpen: úterý až neděle 10:00–16:30 hodin
 • září: úterý až neděle 10:00–16:30 hodin
 • říjen: sobota a neděle 10:00–15:30 hodin

2. Okruh – Zámecká zahrada (italská barokní zahrada)

 • březen a duben: sobota a neděle 10:00–15:45 hodin
 • květen: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • červen až srpen: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • září: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • říjen: sobota a neděle 10:00–15:45 hodin

3. Okruh – Výstava a sklepení

 • březen a duben: sobota a neděle 10:00–15:45 hodin
 • květen: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • červen až srpen: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • září: úterý až neděle 10:00–16:45 hodin
 • říjen: sobota a neděle 10:00–15:45 hodin

4. Okruh – Interiéry jížního křídla – historické hračky a kočárky

 • březen a duben: sobota 10:00–15:45 hodin
 • květen: sobota 10:00–16:45 hodin
 • červen až srpen: sobota 10:00–16:45 hodin
 • září: sobota 10:00–16:45 hodin
 • říjen: sobota 10:00–15:45 hodin

Informace o vstupném

Kontakt:

+420 778 882 956
(informace pro návštěvníky)

+420 778 486 747
(pokladna, rezervace prohlídek, nákup zboží)

steknik@npu.cz

Další info na stránkách zámku

Kde zámek najdete:

mapa zámek Steknik
mapa zámek Steknik

Již proběhlé na zámku:

Název akce: „Jak se češe do věrtele“

Datum: celoroční výstava

Typ: Výstava

Anotace: Výstava věnovaná vzpomínkám pamětníků na chmelové brigády ubytované na zámku v 60. letech

Název akce: Víkend otevřených zahrad

Datum: 8.-9.6. 2019

Typ: komentovaná prohlídka

Anotace: Vůně, krása, tradice, historie, ale také setkávání a trendy jsou slova popisující Víkend otevřených zahrad, který se letos uskuteční ve dnech 8. a 9. června 2019. Víkend otevřených zahrad se zrodil ve Velké Británii (Open Garden & Squares Weekend). Zámek Stekník se k této akci připojuje a tímto Vás srdečně zve na prohlídku italských terasovitých zahrad s kvetoucími popínavými růžemi.

Název akce: Obnovená poutní mše svatá k svátku Navštívení Panny Marie na zámku Stekník

Datum: 22.6. 2019

Typ: komentovaná prohlídka

Anotace: Slavnost k obnovení svátku Navštívení Panny Marie v kapli zámku Stekník

Název akce: ,,Nejlepší chmel rodí česká zem“

Datum:1.7. 2019

Typ: výstava

Anotace: Základním tématem výstavy je chmel a jeho sušení – technologie, procesy sušení a stavby určené k sušení chmele, kterých stojí na Žatecku stovky. Zaměřuje se také na nejvýznamnější chmelařské obce Stekník, Staňkovice, Radíčeves a Trnovany

Název akce: Slavnostní otevření nového prohlídkového okruhu na zámku Stekník

Datum: 3.7.2019

Název akce: Prohlídky zámku s členy hraběcí rodiny Kulhánků

Datum: 5.-6.7. 2019

Typ: komentovaná dětská prohlídka

Anotace: Přijměte pozvání na netradiční prohlídky na zámku Stekník, zaměřené na naše nejmenší. V roli průvodců se po oba sváteční dny,  5.7. a 6.7. 2018 představí členové hraběcí rodiny Kulhánků z Klaudensteina. Prohlídky budou probíhat zábavnou formou,  děti při nich vyplní tajenku, bude-li správně, objeví poklad v podobě sladké odměny. Menší děti mohou soutěžit za pomoci svých rodičů. Souběžně budou probíhat i klasické prohlídky s průvodcem.

Název akce: Zahájení výstavy ,,Neobjevené tváře památek“

Datum: 13.7. 2019

Typ: výstava

Anotace: Autorský projekt fotografky Markéty Novak zaměřený na krásy naší země, realizovaný ve spolupráci s českými osobnostmi a Národním památkovým ústavem s cílem vytvořit národní, populárně naučnou edici o našich méně známých památkách, které jsou zahrnuty v projektu Neobjevené památky NPÚ.

Název akce: Prohlídky s princeznou

Datum:

Typ: komentovaná dětská prohlídka

Anotace: Zámek Stekník zve děti na kostýmované prohlídky s princeznou. Děti se odlehčenou, zábavnou formou seznámí nejen s historií zámku, ale princezna jim představí také několik zajímavých předmětů, které naši předkové používali ke každodenní práci, úkolem dětí bude uhodnout, k čemu předměty soužily. 

Název akce: Hradozámecká noc

Datum: 31.8. 2019

Typ: kostýmovaná prohlídka

Anotace: Také letos se zámek Stekník zapojí do Hradozámecké noci netradičními večerními a nočními hranými prohlídkami v zámeckých interiérech napříč staletími historií zámku.

Název akce: Dny evropského dědictví

Datum: 14.-15.9.2018

Typ: speciální prohlídky

Anotace: Komentované prohlídky zámku o stavební obnově a restaurování

Název akce: Svátek sv. Václava

Datum: 8.9.2019

Typ: komentovaná prohlídka

Anotace: V den státního svátku – svátku české státnosti  a sv. Václava 28.9. 2019  budou návštěvníci,  v rámci prohlídky interiérů, seznámeni také s příběhem našeho  zemského patrona. V prostoru zámecké kaple se nachází jeho vyobrazení na velkém barokním plátně od významného malíře Ignáce Raaba 

Název akce: Adventní koncert na zámku Stekník 

Datum: 14.12. 2019

Typ: koncert

Anotace: Komponovaný pořad s názvem Adventní svíce se sestává z vánočního pásma příběhů, povídek i poezie dotýkajících se tématu Vánoc. Pořad podbarví vánoční melodie a koledy.

Další výlety v okolí:Hezké tipy k výletům

Procházka do Městských Maštalí

Je nedělní odpoledne a vy přemýšlíte o výletu pro celou rodinu v okolí Litomyšle a Vysokého Mýta. Máme pro Vás tip. Tím tipem je výlet do Městských maštalí z městečka Budislav.

Městské maštale pama
mapa trasy Budislav -Městské Maštale

Cesta je místy trochu horším terénem a hlavně když je po dešti tak to může docela klouzat. Při příjezdu do městečka Budislav je ve směru na Proseč malé parkoviště Toulovcových maštalí, kde pohodlně zaparkujete.

Poté se vydáte po červené směr na „Cikánku“, projdete kolem panského stolu a panského rybníku.

Panský stůl
Panský stůl

Po cestě jsou i 2 studánky, které lákají k osvěžení. Dále pokračujete po červené směr Městské Maštale celkem je to cca 3 km.

Městské maštale
rozcestník městské maštale

Odsud je to zpět na Budislav po žluté a je to cca 3 km. Závěr je kousek po silnici.

Skála Hrad
skála Hrad

Uprostřed městečka Budislav je i pěkná hospůdka.

Další výlety v okolí

Hrad Šternberk v Olomouckém kraji

Hrad Šternberk je oblíbeným místem konání kulturních a společenských akcí pro všechny věkové skupiny a vyhledávaným místem svatebních obřadů. Interiéry hradu Šternberk nabízí jedinečně dochovanou sbírku Jana II. z Liechtensteinu, jednoho z nejbohatších aristokratů, mecenášů a sběratelů umění v 2. pol. 19. století v habsburské monarchii. Umělecké sbírky Jana II. navazují na umění z doby Karla IV., […]

Žádný komentář

Tvrz Svojšice

Mohutná zřícenina gotické věžové tvrze Svojšice se nachází ve stejnojmenné obci asi 4,5 km po červené turistické z Choltic nebo od rozhledny Barborka. Tvrz Svojšice byla založena roku 1365 vladykou Mikšíkem ze Svojšic. Po jeho smrti zdědila majetek Anna ze Svojšic. Tím majetkem byla gotická tvrz a několik dvorů. Po Anně ze Svojšic zde vládli […]

1 komentář

Naučná stezka Chrastecka

Naučná stezka Chrastecka vede ze stanice ČD v Chrasti u Chrudimi do stanice ČD Vrbatův Kostelec. Stezka vás zavede do Chrasti, pak kolem Horeckého rybníka směřuje nádherným údolím Žejbra do Podskaly a končí ve Vrbatově Kostelci. Stezka se 13 zastaveními, která vás seznámí s historií, architekturou, geologií, flórou a faunou zdejších lokalit, měří celkem 12,47 km. […]

Žádný komentář
Národní divadlo Praha

Národní divadlo Praha

Národní divadlo je jedním z nejznámějších divadel v České republice. Samotná novorenesanční budova divadla stojí v Praze na rohu Národní třídy a Masarykova nábřeží. Vidět ho můžete i z Karlova mostu. Novorenesanční budova vyniká honosnou vnější a vnitřní výzdobou, především bohatým zlacením. Navštívit můžete některé z představení 3 uměleckých scén – opery, činohry a baletu. […]

Ferrata Šilinkův důl

Šilinkův důl na Skutečsku

Šilinkův důl leží mezi obcemi Předhradí a Kutřín v údolí říčky Krounky, která je přítokem řeky Novohradky. V Šilinkově dolu můžete narazit na vzácného mloka skvrnitého, ledňáčka říčního nebo čápa černého. Doporučujeme zaparkovat auto v Kutříně a potom se vydat kolem kapličky dolů k lesu po červené. Půjdete převážně podel říčky Krounky, která Vás bude lákat především […]

2 comments

Výlet do Kutné Hory

Výlet do Kutné Hory Vás opravdu nadchne. Bohužel během jediného se stihnout vše nedá, proto vybíráme alespoň pár tipů, které se dají zvládnout během dne. Navíc pokud chcete udělat ještě dětem radost tak můžete v Kutné Hoře navštívit i bobovou dráhu a hned vedle ní půjčovnu motokár. Dojdete i pěšky. Je to hned vedle aquaparku […]

1 komentář

Naučná stezka Deblov

I v Čechách se můžete projít po mořském dně. Díky Národnímu geoparku Železné hory to ale možné je. Kousek od vesničky Deblov jižně od Chrudimi se totiž nachází zkamenělé prvohorní dno, které je provrtané množstvím červích chodbiček. Hezké místo se zajímavou energií. Na jižním okraji Deblova je umístěna informační tabule, od které se po asfaltové […]

Navštivte kovovou ZOO

KOVOZOO Staré Město je jedinečná kovová zoo, která vznikla 21.4.2012 a nachází se v zajímavém a netradičním prostředí zrekonstruovaného areálu bývalého cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Cílem KOVOZOO je ukázat malým i velkým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat věci, které jsou nejen krásné a zajímavé, ale i nadále užitečné. Zvířecí […]

1 komentář
hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn

Hrad Karlštejn byl založen v roce 1348 a zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365. Na počátku husitských válek […]

Goethova rozhledna

Goethova rozhledna je vysoká 42 metrů a na její vrchol vede 165 schodů. Původní rozhledna byla postavena roku 1889 na počest návštěvy rakouské korunní princezny Stephanie. Výhled z rozhledny je do všech světových stran – na severu se rozprostírají Krušné hory se Špičákem, Plešivcem a Klínovcem. Východním směrem leží Andělská hora, Činov, Větrovec a Doupovské hory. […]