Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát je jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých knížat a králů.

hrad Křivoklát
hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát najdete mezi městy Beroun a Rakovník. Obklopují ho hluboké a nádherné lesy. Křivoklát byl několikrát těžce poškozen požárem.  Na hradě můžete obdivovat nádhernou hradní kapli, Královský a Rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, nebo knihovnu obsahující na 52 tisíc svazků. Zajímavé je i bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji, nebo monumentální velká věž s loveckými sbírkami. Nenechte si ujít ani příjemnou procházku po hradbách i věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem. Prohlídkové okruhy na hradu Křivoklát.

Vstupné na hrad Křivoklát

Parkoviště najdete cca 300 m od hradu. Psi se mohou pohybovat v areálu hradu pouze na vodítku. Na prohlídku hradu je možné vzít malého psa v zavazadle k tomu určeném. Na 1. nádvoří hradu Křivoklát můžete navštívit Hradní krčmu. Otevírací doba je shodná s otvírací dobou hradu.

mapa jak se dostanete na hrad Křivoklát
mapa jak se dostanete na hrad Křivoklát

Další oblíbené výlety v ČR

Lom Trhová Kamenice

Hezký výlet Vás čeká nedaleko Trhové Kamenice. Necelé dva kilometry a cca 1 hodina pohodové procházky z náměstí v Trhové Kamenici po žluté značce lesem až k lomu. Dříve se zde ve třech lomech těžila žula. V současné době slouží tento lom k výcviku potápěčů. V létě doporučujeme vzít sebou košík na houby. Je jich tu opravdu dostatek.

Zatopený lom měří přibližně 55 x 50 metrů. Největší hloubku má 21 metrů, u vstupu 13 metrů. Výcvikové plato se nachází 10 metrů pod hladinou.

Parkování na náměstí zdarma.



Hezké tipy k výletům

Bylinková zahrada Valtice

Bylinková zahrada Lu & Tiree Chmelar je jedinečnou zahradou pro odpočinek, hru a rozvíjení znalostí o bylinách, kterých zde najdete více než 300 druhů. Hlavní naučnou funkci mají v zahradě tematické záhony, které jsou věnovány zejména rostlinám používaným v léčitelství, dále pak bylinám mýtů a legend, barvířským rostlinám nebo rostlinám využitelným v kuchyni. V zahradě naleznete také okrasné záhony, ze kterých můžete načerpat inspiraci pro vlastní zahradu.

Bylinková zahrada Valtice
Bylinkové záhony

Naším cílem je zaujmout pokud možno co nejširší spektrum návštěvníků a turistů – od zájemců o svět bylin, pro které je navržena naučná část tematických záhonů s přehledným informačním systémem, až po rodiny s dětmi, kterým můžeme nabídnout posezení s pískovištěm ve stinné části zahrady, vodní prvek s konvičkami na zalévání rostlin či prodej bylin a suvenýrů s bylinnou tématikou.

Kromě komentovaných prohlídek organizujeme pro zájemce kurzy zabývající se využitím a zpracováním bylin (výroba přírodní kosmetiky a léčivých přípravků apod., viz https://bylinkovazahradavaltice.cz/kurzy-2/) a také výtvarné kurzy zaměřené na kresbu a malbu rostlin (viz https://bylinkovazahradavaltice.cz/kurzy-malovani/).

Bylinková zahrada
Bylinková zahrada

Vzhledem k způsobu založení a péči o rostliny byla zahrada vybrána jako první objekt do mezinárodního projektu „Přírodní zahrada bez hranic“. Jedná se o společný projekt českých a rakouských organizací realizovaným v rámci programu Evropské územní spolupráce. Přírodní zahrady jsou oázami pro lidi, zvířata i rostliny. Cílem projektu je udržet neporušené životní prostředí, a to podporou přírodě blízkých zahrad a přírodě blízké péče o rostliny.

Bylinková zahrada

Založení zahrady

Hlavními iniciátory projektu Bylinkové zahrady byli manželé Chmelar. S nesmírnou energií a nadšením dlouhodobě podporovali a po celém světě propagovali celý Lednicko-valtický areál (jejich zásluhou byl areál zapsán do seznamu UNESCO), podíleli se na záchraně kulturních a přírodních památek jižní Moravy a spolu s českými kolegy stáli u zrodu stezky Greenways Praha Vídeň.

Bylinková zahrada
Bylinková zahrada

Projekt zahrady vznikl v roce 2005 jako výsledek soutěže studentů zahradní architektury na Mendelově univerzitě v Brně – Zahradnické fakultě v Lednici. S podporou amerických nadací a díky spolupráci se Zahradnickou fakultou v Lednici byla Bylinková zahrada slavnostně otevřena na jaře roku 2010.

Další informace o Bylinkové zahradě ve Valticích zde

Zajímavosti v okolí: Stání zámek Valtice, Stezka bosou nohou, Kolonáda Reistna, Muzeum Železné opony, Valtické podzemí a další.

mapa Bylinková zahrada Valtice
Bylinková zahrada Tiree Chmelar ve Valticích
Další výlety na Jižní Moravě


Komentáře nejsou povoleny.