hrad Křivoklát
|

hrad Křivoklát

Sdílejte pokud se Vám líbí a nebo přidejte komentář

Hrad Křivoklát je jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých knížat a králů.

hrad Křivoklát
hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát najdete mezi městy Beroun a Rakovník. Obklopují ho hluboké a nádherné lesy. Křivoklát byl několikrát těžce poškozen požárem.  Na hradě můžete obdivovat nádhernou hradní kapli, Královský a Rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, nebo knihovnu obsahující na 52 tisíc svazků. Zajímavé je i bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji, nebo monumentální velká věž s loveckými sbírkami. Nenechte si ujít ani příjemnou procházku po hradbách i věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem. Prohlídkové okruhy na hradu Křivoklát.

Vstupné na hrad Křivoklát

Parkoviště najdete cca 300 m od hradu. Psi se mohou pohybovat v areálu hradu pouze na vodítku. Na prohlídku hradu je možné vzít malého psa v zavazadle k tomu určeném. Na 1. nádvoří hradu Křivoklát můžete navštívit Hradní krčmu. Otevírací doba je shodná s otvírací dobou hradu.

mapa jak se dostanete na hrad Křivoklát
mapa jak se dostanete na hrad Křivoklát

Další oblíbené výlety v ČR

Plzeň

Sdílejte pokud se Vám líbí a nebo přidejte komentář

Plzeň je město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje. Leží na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, z nichž vzniká řeka Berounka. Plzeň je čtvrtým největším městem v České republice.

Zajímavá místa v Plzni

Náměstí Republiky v Plzni
Ve své době jedno z největších náměstí v Evropě, obklopují ho výstavné měšťanské domy, jejichž renesanční a barokní úpravy často svědčily o rychle rostoucím bohatství jejich majitelů. Moc hezké místo.

Návštěvníci Plzně doporučují Vodní hrad Švihov

Katedrála svatého Bartoloměje Při návštěvě Plzně doporučujeme navštívit i tuto historickou katedrálu, která je dominantou Plzně. Největší kostelní věž v ČR. Prohlídka stojí za to z věže je krásný výhled na daleké okolí.

Katedrála svatého Bartoloměje
Katedrála svatého Bartoloměje

Dále můžete navštívit ZOO v Plzni (jako jediná v ČR je zároveň zoologickou i botanickou zahradou), Pivovarské muzeum v Plzni, Plzeňské historické podzemí, klášter Plasy, Velkou Synagogu, nejstarší letiště v Plzni Plzeň-Bory, a další zajímavá místa.

Další informace o městě Plzeň.

mapa Plzně
mapa Plzně

Tipy na výlety v Plzeňském krajiHezké tipy k výletům

Zámek Zruč nad Sázavou

Sdílejte pokud se Vám líbí a nebo přidejte komentář

Historie zámku Zruč nad Sázavou sahá do počátku 14. století, kdy se zde usídlili Kolowratové. Z gotického hradu se nám dodnes zachovala část hradeb a takzvaná Kolowratská věž. Renesanční úpravu stavby podnítili Kalenicové z Kalenic, za jejichž vlády byla Zruč povýšena na městečko a byl jí do vínku dán znak tohoto rodu, který město používá dodnes. V 18. století zámek vyhořel, poté mu byla dána pozdně barokní podoba. V roce 1885 kupuje zručské panství Jan Šebek. Jeho syn Adolf o pár let později zadává architektu Janu Vejrychovi vypracovat plán na zásadní přestavbu svého sídla. Rodina železničního inženýra si potrpěla na přepych, a tak byla všechna tři křídla zámku na počátku minulého století vybavena rozvody ústředního topení, vody a elektřiny.

Zámek Zruč nad Sázavou

Nepřízeň osudu zasáhla zámek po druhé světové válce, kdy byl zámek znárodněn. Vznikly zde kanceláře Místního národního výboru a učebny Lidové školy.

Zasloužené obnovy se budově dostalo po restituci potomkům Alfréda Šebka, kteří se shodli, že nechtějí zámek navzdory jeho znovunabytí využívat, a tak jej odprodali Městu Zruč nad Sázavou a přilehlý park městu darovali.V zámku můžete projít malý či velký prohlídkový okruh. Malý okruh prezentuje prostory v prvním patře s důrazem na reprezentační sály (jídelna s funkčním orchestrionem z roku 1885, knihovna, velká i malá pracovna, taneční sál). Ve velkém prohlídkovém okruhu je navíc zahrnuta nádherná kaple s restaurovanými barokními obrazy, zámecká koupelna a vyhlídka ze zámecké věže. Na věži je navíc k vidění funkční hodinový stroj z roku 1886, který ovládá věžní hodiny.

Nová expozice Svět kostiček a panenek.

V podkroví zámku naleznete zapomenutou zemi dětství, her a radosti. Je zde opravdový ráj hraček. Uvidíte hrady, zámky, zvířátka i panáčky – vše sestavené z pestrobarevných kostiček. Uvidíte také panenky, pokojíčky, kuchyňky, ale i medvídky, kočárky a dětské knížky. Vaše děti si budou moci zahrát s panenkami, se kterými si hrály vaše babičky nebo postavit hrad či autíčko z kostiček. V dětském koutku je připraveno nepřeberné množství kostiček i panenek a stačí si jen začít hrát. 

Muzeum Od verpánku k Baťovi vzniklo z iniciativy místního občanského sdružení Rodákůa přátel Zruče nad Sázavou a okolí. Ukazuje dobu, kdy ve Zruči pracoval ševcovský klan Adriánů, a popisuje následný příchod Jana Antonína Bati, výstavbu továrny na výrobu obuvi a nové městské čtvrti spojenou s přílivem pracovních sil a změnu životního stylu tehdejších Zručáků.

Muzeum

Kolowratská věž, která kdysi sloužila jako hláska hradní stráže, nyní v každém patře nabízí interaktivní hru pro děti a zábavným způsobem seznamuje malé i velké návštěvníky s její historií. Děti mohou projít tajnou stěnou, složit znaky rodů vládnoucích na Zruči nebo sestavit z písmenek odpověď na otázku. Dospělí se mohou na naučných panelech seznámit s historií Kolowratské věže a z vrcholu 20metrové Kolowratské věže rozhlédnout po okolí.

Kolowratská věž

Příběh řeky Sázavy zaujme nejen děti, ale i vás. Pohled na řeku z jiné perspektivy aneb jak se asi cítí po celá staletí řeka Sázava. To je námětem této interaktivní expozice. Seznámíte se zde se zaniklými řemesly na vodě – vorař, pradlena, ledař, hamerník… Každá postava vám také o sobě něco sama poví. Vy si můžete složit z puzzle celý tok řeky Sázavy, zjistit, jaké živočichy a rostliny řeka ukrývá, a v závěru se podívat na 10minutový film od usídlení prvního člověka u řeky až po rekreační využití řeky v dnešní době.

Unikátní Vodácké muzeum je umístěno v areálu Zručského dvora, jen pár kroků od zámku. Pro děti je zde připravena interaktivní prohlídka historických, ale i nejmodernějších lodí a kajaků, model řeky s bezpečným a nebezpečným jezem, laminovací dílna s mluvící figurínou, historické vodácké tábořiště či koutek s raftem, který je možno nafouknout elektrickou nebo manuální pumpou. Zajímavá je také část muzea určena k promítání, kde můžete zhlédnout historické filmy o vodáctví.

Všechny expozice jsou přístupné v dubnu a v říjnu o víkendech a ve svátcích od 9 do 11:30 a od 12:30 do 17 hod. a od května do září každý den (včetně pondělí) od 9 do 17 hodin.Rozpis jednotlivého vstupného naleznete na https://www.zamek-zruc.cz/vstupne. Turistická sezóna končí v říjnu a mimo sezónu je možné si objednat pro větší skupinu návštěvníků prohlídku některé z vyjmenovaných expozic telefonicky či e-mailem.

Nadchne vás také procházka v zámeckém parku. Anglický park skýtá mnoho romantických zákoutí – jezírko, altán, originální sochy, růžové záhony a četné vzácné dřeviny. Je zde vytvořena naučná stezka zámeckým parkem. Tato naučná stezka nás provede okruhem po krásném a poměrně rozlehlém zámeckém parku ve Zruči nad Sázavou a navštívíme na ní všechny zajímavosti, které se v parku nacházejí. Stezka měří necelé dva kilometry a na čtrnácti informačních panelech se s jednotlivými zajímavostmi podrobně seznámíme. Stezku zvládnete v pohodě projít s malými dětmi, neboť vede celá po zpevněných cestách. Stezka začíná a končí před kostelem Povýšení sv. Kříže před branami zámku u parkoviště. Na každém stanovišti se nacházejí informační tabule, doplněné dobovými snímky, plánkem parku s vyznačenou trasou stezky, a každá zastávka má také část určenou dětem s názvem Úkoly psí slečny Dallili. Zámecký park je zdarma otevřen po celý rok.

Zruč nad Sázavou, to ale není jen zámek. Děti můžete vzít na dětské hřiště, na kterém je kromě nezbytných prolézaček, houpaček, kolotoče a pískoviště také kuličková dráha a dopravní hřiště. Kuličková dráha má několik závodních drah a je určena pro dva až osm hráčů s hliněnkami. Zábavu si zde užijete v každém věku. Dopravní hřiště dokazuje, že učení pravidel silničního provozu může být vážně legrace, zvlášť když si k tomu zapůjčíte šlapací motokáry a tříkolky. Přijet mohou děti i na vlastním dopravním prostředku. Pokud nemají helmu, je jim v areálu zapůjčena. Provozní dobu najdete na https://www.zamek-zruc.cz/detske-dopravni-hriste.

Když se budete chtít přiblížit řece Sázavě, vyrazte na zručskou cyklostezku. Ta v délce 3,8 km propojuje novou část Zruče kolem řeky Sázavy až k původní části Zruče a dále k Domahoři. Také můžete navštívit rozhlednu Babka. Netypická šestihranná dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází asi 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice. Vyhlídková plošina se tyčí 24 m nad okolní terén. Informační tabule vám napoví, kde je např. Velký a Malý Blaník, Fiolník nebo vrch Melechov.

Email: infocentrum@mesto-zruc.cz

Web: www.zamek-zruc.cz

tel: 327 531 329

Zámek Zruč nad Sázavou mapa
Zámek Zruč nad Sázavou mapa

Další výlety ve středočeském kraji


Podobné příspěvky