hrad Křivoklát
Hrady Výlety Střední Čechy

hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát je jeden z nejstarších a nejvýznamnějších středověkých hradů českých knížat a králů.

hrad Křivoklát
hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát najdete mezi městy Beroun a Rakovník. Obklopují ho hluboké a nádherné lesy. Křivoklát byl několikrát těžce poškozen požárem.  Na hradě můžete obdivovat nádhernou hradní kapli, Královský a Rytířský sál s expozicí gotického malířského a sochařského umění, nebo knihovnu obsahující na 52 tisíc svazků. Zajímavé je i bohaté fürstenberské muzeum a obrazárna, proslulé vězení a mučírny s mučícími nástroji, nebo monumentální velká věž s loveckými sbírkami. Nenechte si ujít ani příjemnou procházku po hradbách i věž Huderka s černou kuchyní a vyhlídkovým ochozem. Prohlídkové okruhy na hradu Křivoklát.

Vstupné na hrad Křivoklát

Parkoviště najdete cca 300 m od hradu. Psi se mohou pohybovat v areálu hradu pouze na vodítku. Na prohlídku hradu je možné vzít malého psa v zavazadle k tomu určeném. Na 1. nádvoří hradu Křivoklát můžete navštívit Hradní krčmu. Otevírací doba je shodná s otvírací dobou hradu.

mapa jak se dostanete na hrad Křivoklát
mapa jak se dostanete na hrad Křivoklát

Další oblíbené výlety v ČR

Vodní nádrž Vír na Vysočině

Vír I je přehradní nádrž s hrází o výšce 76,5 m na řece Svratce nad obcí Vír. Je to nádherné místo na Vysočině, které stojí za Vaší návštěvu. Určitým benefitem dle naší zkušenosti je i to, že oblast není až tak masově navštěvována a tudíž si to turista opravdu užije.Dostanete se tam buď autem, autobusem a nebo třeba pěšky od rozhledny Karasín, což byl náš případ. Pohodová cesta lesem, kterou zvládnou i děti.Je zde i několik vyhlídkových míst a výhled je opravdu skvělý.

Pokud máte zájem i o nějaké další zpestření tak doporučujeme návštěvu Ferrat ve Víru, které jsou přímo pod přehradou. Cca 2-3 km dolů u silnice po pravé straně.

Přehrada Vír

Podel stezky a jejího blízkého okolí vede naučná stezka.  Stezka vede po proudu, od konce Vírské přehrady po hráz a poté přes obec Vír kolem přehrady Vír II. a obec Koroužnou do Švařce k úpravně pitné vody. Stezka o délce 16 km vede většinou po klidných místních či účelových komunikacích. Sleduje řeku Svratku a její proměny překrásným hlubokým údolím. Dvě prudší stoupání zpestří naši cestu kolem přehrady, zbytek cesty je opravdu velmi pohodový.

Vodní nádrž Vír
mapa Vodní nádrž Vír
Další tipy na výlety na VysočiněHezké tipy k výletům

Městské muzeum a galerie Dačice

Městské muzeum a galerie Dačice

Muzeum kostky cukru Dačice
Muzeum kostky cukru Dačice

Pokud se chcete dozvědět, jak vypadaly první kostky cukru na světě, jak se vyráběly, kdo stojí za jejich vynálezem a jak se malá sladká věc dostala do světa, musíte zajet do Dačic a podívat se do městského muzea, které se nachází ve dvou patrech státního zámku.

V expozici první kostky cukru na světě uvidíte model cukrovaru, původní formy na homole cukru, obrázek slavného Radova vynálezu – lisu na výrobu kostek, první balení kostiček, sbírku cukříků z domova i ciziny, interiér bytu manželů Jakuba a Juliany Radových. Nejhezčí je však stará cukrárna, která připomíná, že u dačické rafinerie cukru byla v provozu i výroba cukrovinek. V cukrárně najdete kromě vybavení i ukázku cukroví a dortů. Návštěvník si odtud může odnést i recepty na sladké dobroty či si naštípat homoli cukru na speciálních kleštích. Své znalosti o výrobě kostek cukru si může ověřit malým kvízem či zhlédnutím doprovodného filmu. Kdo má rád hlavolamy, může si složit kostku ne z cukru, ale ze dřeva.

Další stálé expozice:

Historie a národopis Dačicka

Výběr z grafické tvorby Maxe Švabinského

Malíři Vysočiny František Bílkovský a Michael Florian

Svět písniček Vladimíra Fuky

Zámecká kaple Nanebevzetí Panny Marie

Krátkodobé výtvarné a muzejní výstavy během roku.

Velká letní výstava: „Ten sbírá to a ten zas tohle počtvrté“ (21. 6. – 1. 9. 2019)

Prodej publikací, pohledů, suvenýrů, kostek cukru, homolí …

Celoročně u nás probíhá malá burza cukříků, ale i kalendáříků, pivních tácků, obalů od žvýkaček a jiných sběratelských drobností. Můžete získat zdarma či donést materiál na výměnu.

Městské muzeum a galerie Dačice

22 Radův lis na kostky cukru
22 Radův lis na kostky cukru

(jižní křídlo státního zámku)

Havlíčkovo nám. 85, 380 01 Dačice

tel. 384 422 493, 722 012 146

E-mail: muzeum@muzeumdacice.cz

www. muzeumdacice.cz

Otevřeno celoročně, zavírací den pondělí

Duben-říjen: út-ne 9-12, 13-16 (červen-srpen do 17 hod.)

Listopad-březen: út-pá 9-12, 13-16 a ne 13-16 hod.

mapa Městské muzeum a galerie Dačice
mapa Městské muzeum a galerie Dačice

Další akce v Jihočeském kraji