Hrady Výlety Jižní Morava

Hrad Špilberk

Hrad byl založen kolem poloviny 13. století na nevysokém (290 m n. m.), ale poměrně příkrém skalnatém vrchu, tyčícím se bezprostředně nad historickým centrem města Brna.

hrad Špilberk
hrad Špilberk

Virtuální prohlídka hradu Špilberk

Po smrti markraběte Špilberk ztratil funkci rezidence a začal sloužit jako vojenská pevnost, později trestnice. Ve vězeňských kobkách trpěli a umírali revolucionáři z celé Evropy. Pykalo zde i mnoho dalších odsouzenců, z nichž nejslavnější byl zřejmě pověstný loupežník Babinský. Od roku 1961 je Špilberk ve správě Muzea města Brna, které návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů.

Nejlepší cesta na hrad je pěšky. Výšlap na Špilberk můžete pohodlně zahájit z nejbližších zastávek MHD Česká, Šilingrovo náměstí, Úvoz nebo Komenského náměstí. Otevírací doba a vstupné na hrad.

mapa hradu Špilberk
mapa hradu Špilberk

Další oblíbená místa v ČR

ZOO v Ústí nad Labem

ZOO v Ústí

Zoologická zahrada v Ústí nad labem vznikla ze soukromé ptačí rezervace, kterou v roce 1908 založil významný ústecký podnikatel a ornitolog Heinrich Lumpe. Na ploše 26 ha naleznete přes 200 druhů zvířat, včetně vzácných (např. orangutan bornejský, levhart mandžuský, osel somálský, nosorožec tuponosý nebo jelen bělohubý).
Nejznámějším zvířetem je orangutan Ňuňák, který si zahrál ve filmu Dva lidi v ZOO.


Určitě si nenechte v letní sezóně ujít některé předváděcí akce a komentovaná krmení, která můžete shlédnout u tuleňů, orangutanů, medvědů, surikat, lemurů či piraň, určitě vás zaujme i cvičení slonů či jejich procházka po areálu zoo.

další info o vstupném a otvírací době
mapa Zoo v Ústí nad Labem
mapa ZOO v Ústí nad Labem
další výlety v Ústeckém kraji