|

Krkonoše

Sdílejte pokud se Vám líbí a nebo přidejte komentář

Krkonoše (německy Riesengebirge, polsky Karkonosze) jsou geomorfologický celek a nejvyšší pohoří Česka a České vysočiny. Leží v severovýchodních Čechách (západní částí leží v Libereckém kraji, východní v Královéhradeckém) a na jihu polské části Slezska (v Dolnoslezském vojvodství). na severu Čech tvořící hranici s Polskem. Na území se nachází Krkonošský národní park.

Nejvyšší v pohoří a zároveň nejvyšší horou ČR je Sněžka (1603 m n. m.). Pod nejvyššími vrcholy pramení řeky Labe a Úpa. Krkonoše lze také označit jako ráj vodopádů. Nachází se zde nejvíce vodopádů, mnohé z nich dosahují úctyhodných výšek i největší mohutnosti.


TIP: Hledáte nejlepší ubytování v Krkonoších? Vyzkoušejte zájezdy cestovních kanceláří. Přečtěte si článek srovnání cestovních agentur


Oblíbené turistické cíle v Krkonoších

Luční hora

(1 555 m n. m.)
Plochý a rozložitý vrchol leží cca 5,5 km SZ od Pece pod Sněžkou a není přístupný (nachází se v I. zóně KRNAP). Na svazích Luční hory stojí několik bunkrů – pozůstatků čs. předválečného opevnění. Jeden z nich je i nejvýše položeným objektem tohoto typu u nás. Na severním úpatí hory se nacházejí základy Rennerovy boudy z konce 18. století. Na Bílé louce, ve výšce 1 410 m n. m., stojí Luční bouda, největší a nejstarší bouda v Krkonoších.

Studniční hora

(1 554 m n. m.)
Třetí nejvyšší hora Krkonoš a zároveň i České republiky. Její východní svahy spadají strmě do Obřího dolu. Vrchol v I. zóně NP není přístupný. Z geologického a botanického hlediska je hora významná svými ledovcovými kary a místy výskytu vzácné flóry (Velká a Malá Studniční jáma, Čertova rokle, Čertova zahrádka).

Kotel

(1 435 m n. m.)
Pohledová dominanta západních Krkonoš. Na svazích hory se nachází řada prvorepublikových bunkrů („řopíků“), na jížním úbočí najdeme botanicky cenné Kotelní jámy. (Vrchol není přístupný, nachází se v I. zóně NP. )

Zlaté návrší

(1 410 m n. m.)
Vrchol cca 5 km SZ od Špindlerova Mlýna. Asi 350 m pod vrcholem stojí Vrbatova bouda. Je zde také sezonní informační středisko KRNAP. Informační středisko je přístupné pěšky nebo na horském kole.

Liščí hora

(1 363 m n. m.)
Vrchol nedaleko Pece pod Sněžkou.

Lysá hora

(1 344 m n. m.)
Hora cca 4 km SV od Rokytnice nad Jizerou. (Přístup: vrchol se nachází v I. zóně KRNAP a není přístupný. V zimě se lze dostat do jeho blízkosti sedačkovou lanovkou z Rokytnice nad Jizerou. )

Černá hora

(1 299 m n. m.)
Výrazná, zalesněná hora, jejíž vrchol se nachází 5 km J směrem od Pece pod Sněžkou. Na jejím plochém a rozlehlém vrcholu vzniklo v průběhu let mnoho různých staveb, mj. Horský hotel Černá bouda. Od roku 1977 dotváří siluetu hřebene 78 m vysoký z daleka viditelný televizní vysílač. Krásné výhledy nabízí turistům 24metrová rozhledna Panorama, která vznikla v roce 1998 přestavbou předposledního sloupu lanovky z roku 1928. Současná lanovka, uvedená do provozu v roce 2006, vede z Janských Lázní, měří 2 304 m a je vybavena moderními kabinkami pro 8 osob. Vyhledávanou botanickou lokalitou je Černohorské rašeliniště nedaleko vrcholu.

Medvědín

(1 235 m n. m.)
Zalesněný vrch nad soutokem Labe s Bílým Labem. Nachází se zde sjezdařský areál. (Přístup: pěšky nebo na horském kole odbočkou z Masarykovy silnice z Horních Míseček, na vrchol vede moderní 4sedačková lanovka dlouhá 1910 m ze Špindlerova Mlýna.)

mapa Krkonoš

Podobné příspěvky

4 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *