Muzeum Výlety Jižní Morava

Muzeum „Lednice dávná“ v Lednici

Lednice – jedno z nejnavštěvovanějších míst v naší republice. Chystáte se tam také na dovolenou nebo alespoň na výlet? Máte rádi filmy pro pamětníky, ze kterých dýchá atmosféra první republiky? Tak právě pro Vás je jako stvořená návštěva muzea s názvem Lednice dávná – Jak se žilo za Tatíčka Masaryka, která Vás přenese zpět do tohoto období.

Muzeum v Lednici

Pojďte se s námi podívat do minulosti a navštivte s námi Lednici v období první republiky. Zajímá Vás, jak žili i běžní lidé v Lednici, nejen šlechta na zámku? V naší expozici si můžete prohlédnout malou ukázku domácnosti městského typu, z níž vcházíte do ulice, ve které nahlédnete do kavárny, holičství, četnické stanice, krejčovství či modiství. Když budete mít štěstí, uvidíte i ruční výrobu klobouků, kterou si krátí volné chvíle ve svém muzeu jeho provozovatelka… Titulky novin a časopisů pročtete v trafice a při pohledu na reklamní plochu se třeba necháte zlákat pozvánkami do biografu… To vše jemně podmalovává dobová hudba linoucí se ze starých reproduktorů.

Muzeum v Lednici

Velikou atrakcí se od minulé sezóny stal samoobslužný fotoateliér. V našem ateliéru s nápaditými kulisami si budete moci pořídit originální fotografie na památku – pro tento účel Vám jsou k dispozici na zapůjčení také repliky dobových oděvů a doplňků, které pomohou docílit větší autenticitu a Vy budete vypadat jako z filmů pro pamětníky… Bez ostychu si nasaďte klobouky nebo čelenky, kolem ramen oviňte kožešinu či péřové boa, na krk navlečte korále, do ruky popadněte vějíř nebo paraplíčko. Pánové zde mají na výběr z klobouků, čepic, vestiček, sak. Je to pro Vás málo? Zatáhněte závěs a v kabince se převlečte do celých šatů či dokonce četnické uniformy. Máme zde i pár oděvů pro Vaše nejmenší. Pak už jen póza a úsměv – pozor, vyletí ptáček! Pokud se Vaše děti nerady fotí, třeba se mezitím zabaví v dětském koutku, kde jsou pro ně připraveny omalovánky s motivy prvorepublikových vojáků a elegantních dam.

Muzeum v Lednici

Ptáte se, čí to byl vlastně všechno nápad a jak to všechno vzniklo? Toto muzeum prezentuje sbírku partnerů Marie Létalové a Petra Holobrádka. První myšlenka ke zrodu soukromého muzea vznikla v průběhu roku 2012, kdy se jejich sbírky rozrůstaly do větších rozměrů, pro domácí prostředí hůře skladovatelných. Trochu s nadsázkou říkají, že otevřeli muzeum proto, aby měli kam dát všechny ty svoje věci, protože doma už pro ně není místo… Také se ale chtěli podělit s veřejností o nashromážděné předměty a tak umožnit, aby v budoucnu mohly plnit i výchovně vzdělávací funkci pro mladší generaci nebo jen vzbudit nostalgickou představu o časech, ve kterých žili naši předkové. Začali se tedy poohlížet po vhodných prostorech pro instalaci stálé expozice tematicky zasazené do meziválečného období. Obec Lednice jim vyšla vstříc a nabídla půdní prostory v budově TIC na náměstí, které k tomuto účelu plně vyhovovaly a tak se pustili do náročné realizace.

Muzeum v Lednici

Muzeum zahájilo provoz v dubnu 2014 a jest otevřeno denně od dubna do října. V zimních měsících jen výjimečně o víkendech. Plné vstupné zde činí 50 Kč a 30 Kč zlevněné. Vítaní jsou i Vaši čtyřnozí kamarádi. Fotografovati je zde dovoleno bez poplatku. Na památku si u pokladny můžete zakoupiti drobné vintage suvenýry.

Muzeum v Lednici

Přijměte tedy pozvání do Lednice dávné, jak ji neznáte – Lednice v první republice…

Otevírací doba:

Termín: Otevírací doba:
duben, květen, červen, září, říjen úterý – neděle, svátky:    9:30 – 17:00
červenec, srpen pondělí – neděle, svátky:    9:30 – 18:00
listopad, prosinec, leden, únor, březen zavřeno

Vstupné:

Typ: Cena:
dospělí 50 Kč
děti od 6 let, studenti, důchodci 30 Kč
držitelé průkazu ZTP 30 Kč
děti do 6 let zdarma
držitelé průkazu ZTP/P a jedna doprovázející osoba zdarma
pedagogický doprovod školních výprav zdarma

Adresa:
Lednice dávná – Jak se žilo za Tatíčka Masaryka

Zámecké náměstí 68 (budova TIC)

691 44 Lednice

Kontaktní osoba:
Marie Létalová

Mobil:
+ 420 776 759 811

Email:
info@muzeum-lednice.cz

www.muzeum-lednice.cz

Další výlety na jižní Moravě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.