Výlety Východní Čechy Zříceniny

Nádherný výhled z hradu Oheb na přehradu Seč

Zřícenina hradu Oheb se nachází na skalách v těsné blískosti Šečské přehrady. Jméno Oheb dostal podle řeky ohebky(dnes Chrudimky), která pod hradem před stavbou sečské nádrže protékala. Slovo „oheb“ dříve vyjadřovalo ostrou zatáčku nebo otočení se. V následujících letech byl hrad upravován a opevňován, již ale v roce 1490 byl hrad opuštěn. Dodnes se z něj zachovalo torzo vstupní brány, sklepů, věže a hradního paláce. Zřícenina je celkem rozlehlá a její prohlídka není nijak omezena.

Výhledy z hradu Oheb patří mezi ty nejkrásnější v Železných horách. Výstup dá  trochu zabrat a zvládnou ho i menší děti. Stojí to ale za to, výhled je nádherný.

rozcestník od Sečské přehrady
rozcestník od Sečské přehrady

Pokud jedete autem tak nechte auto na náměstí před restaurací. Parkování je zdarma. Mezi domy projdete směr k obytným domům. /Zády se postavte k parkovišti a jděte do leva/ Jděte pořád rovně a po cca 1000 metrech přijdete k cípu Sečské přehrady, kde můžete obdivovat jízdu na vodních lyžích. Potom jděte cca 100 m a dostanete se na hlavní silnici u hráze. Po krátké zastávce na hrázi, kde se pokocháte nádherným výhledem, můžete pokračovat po hlavní silnici. Po cca 100 metrech bude odbočka vpravo do kopce. Cesta je hodně prudká.

Hrad Oheb je přístupný pouze z jedné strany. Z dalších tří stran je kolmá skála. Výhled je nádherný. Jen je potřeba dávat pozor a hlavně na děti. Skála je kolmá a hrozí nebezpečí pádu.

Skály u hradu Oheb
okolí hradu Oheb
okolí hradu Oheb je moc pěkné

Po  pěkném výšlapu se můžete i vykoupat v přilehlé Sečské přehradě. /na vlastní nebezpečí/ 

mapa hradu Oheb
mapa hradu Oheb

Další výlety ve Východních Čechách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.