Skály Výlety Východní Čechy

Vodní nádrž Křižanovice

Vodní nádrž Křižanovice leží kousek od Nasavrk a byla vybudována v letech 1948-54. Betonová hráz o délce 130m a výšce 31,5m přehradila tok řeky Chrudimky.

hráz přehrady Křižanovice

Voda z nádrže vytváří jezero o rozloze téměř 32ha. Kromě energetických účelů je přehrada zdrojem i pitné vody pro část Pardubického kraje.

Vodní nádrž má běžně přístupnou hráz, která je přístupná turisticky značenou cestou. Podél východního břehu přehrady vede část značené Keltské naučné stezky. Severovýchodním směrem od Křižanovické přehrady se nachází chráněné území přírodní rezervace Krkanka, které chrání malebné údolí tudy protékající řeky Chrudimky a můžeme tu vidět zajímavé žulové skalní útvary.

Tip na cestu

rozcestník v Hradišti

Naše cesta vedla z Hradiště – České Lhotice nedaleko Nasavrk. Zde jsme zaparkovali auto a šli po žluté směr Křižanovická přehrada. Před hrází přehrady jsme potom uhnuli vpravo a šli podél Chrudimky chatovou oblastí směr Peklo. U Hradišťského vodopádu jsme zahnuli do prava a po zelené došli zpět do Hradiště – České Lhotice. Pro ty co se špatně orientují doporučujeme si pořídit na výlet i mapu Železných hor.

Cesta podel Chrudimky

Pro ty co mají rádi trocha adrenalinu doporučujeme za hřbitovem odbočit po modré do leva. Cesta se potom stáčí a vede podel nádrže směrem k hrázi přehrady. Terén je hodně náročný a místy velmi nebezpečný.

mapa Vodní nádrž Křižanovice
mapa Vodní nádrž Křižanovice

Návštěvníci v této lokalitě navštěvují zříceninu hradu Strádov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.