Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Zámek Bílovec

Zámek Bílovec

Zámek v Bílovci je dominantou města a zajímavým místem k návštěvě. Prohlídka nabízí nejen poznání místní historie, ale také legend a pověstí.

Trochu historie:

Středověkým předchůdcem zámku byl opevněný kamenný dům pánů z Kravař ze 14. století. V 16. století drželi ve městě renesanční tvrz páni z Fulštejna a Vladěnína, dalším z významných majitelů celého rozlehlého bíloveckého vzdělaný a laskavý ratíř Bernhard Pražma z Bílkova svůj nový zámek renesančně přestavěl. Celá tato velkolepá stavební akce probíhala v letech 1576 -1590.

Součástí nové podoby zámku se staly válcové nárožní věže a lichoběžníkové nádvoří.

Na vánoce roku 1648 po vleklých soudních sporech získala zámek Bohunka Alžběta Sedlnitzká z Choltic, jejíž potomci vlastnili zámek až do roku 1945.

V letech 1735 -36 za barona Karla Sedlnitzkého bylo strženo požárem poškozené čtvrté křídlo a zámek byl celkově přestavěn do barokní podoby s okrasnou zahradou ve francouzském stylu.

Dnešní fasáda zámku pochází z doby poslední přestavby v letech 1860 – 1866. Květen roku 1945 znamenal pro bílovický zámek skutečnou pohromu – 1. května byl zámecký mobiliář totálně rozkradený a následně byl objekt zámku zapálený. Požár vážně poškodil nejen všechny interiéry, ale také šindelovou střechu a vnitřní zdi.

Od roku 2010 prochází celý zámek postupnou revitalizací a otevírá své interiéry veřejnosti. V II. patře zámku jsou instalovány hraběcí pokoje rodiny Sedlnitzkých z Choltic. Dále zde najdete loveckou expozici, retro salónek s dětským pokojíčkem a krásnou expozici historických kol.


Prohlídka je prodloužena o návštěvu bývalé zámecké kaple Sv. Hyacintha s náhrobky majitelů bíloveckého panství z rodu Sedlnitzkých a Foullon de Norbeeck.

Každoročně v září zámek také ožívá divadelním festivalem ochotnických divadelních souborů O FOUS.

Zámek je otevřen od května do října o sobotách a nedělích od 11 do 16 hodin. Poslední prohlídka nastupuje v 15 hodin.

Mapka, kde se nachází Zámek v Bílovci

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *