Výlety Jižní Čechy Zámky

Zámek Hluboká nad Vltavou

Výlet na zámek Hluboká nad Vltavou

  Původně královský hrad na ostrohu nad řekou Vltavou se po mnoha změnách stal v roce 1661 majetkem rodu Schwarzenbergů. Dnešní podoba zámeckého areálu včetně parku a okolní krajiny byla inspirována cestami knížete Jana Adolfa II. Schwarzenberga do Velké Británie.

Zámek Hluboká nad Vltavou
Zámecký park zámku Hluboká nad Vltavou

Jako čestný diplomat habsburské monarchie cestoval na korunovaci se svou manželkou kněžnou Eleonorou, která velmi ovlivnila svými nápady vzhled zámku, který se stal sídelním zámkem rodu Schwarzenberg. Široké návrší ostrožny umožňovalo rozšiřovat zámek a budovat v jeho okolí jak hospodářské dvory, tak i obory s množstvím zvěře.

Zámek sám byl v první třetině 18. století barokně přestavěn a tuto podobu si udržel až do romantické přestavby kolem poloviny 19. století. Vzorem pro přestavbu tehdejšího barokního zámku byl hlavně královský zámek Windsdor. Po roce 1947 v tomto směru pokračoval československý stát. 

 Stěny a stropy interiérů jsou bohatě zdobeny dřevořezbami a ušlechtilým dřevem. Některé místnosti jsou zdobeny obrazy evropských mistrů 16. až 18. století.

Přístupné jsou i soukromé pokoje posledních majitelů Hluboké, knížete Adolfa a jeho manželky Hildy. V suterénu zámku je přístupná zámecká kuchyně se zámeckou cukrárnou.

vyberte si svůj prohlídkový okruh
mapa Zámku Hluboká nad Vltavou
mapa Zámku Hluboká nad Vltavou
Další výlety v Jihočeském kraji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.