Zámek Kratochvíle
Výlety Jižní Čechy Zámky

Zámek Kratochvíle

Zámek Kratochvíle nechal mezi lety 1583–1590 vystavět Vilém z Rožmberka. Tuto renesančně manýristickou stavbu pro něj vyprojektoval osvědčený stavitel Baltazar Maggi z Arogna. Letohrádek tak získal podobu vily typu italského casina, obklopené vodním příkopem a uzavřené obdélnou zahradou se vstupním traktem a obvodovou zdí členěnou izolovanými domky.

Zámek Kratochvíle
zámek Kratochvíle

Interiéry zámku prezentují období zdejšího působení posledních Rožmberků – Viléma a Petra Voka. Obytné i reprezentační místnosti byly zrestaurovány do podoby z konce 16. a začátku 17. století . Součástí prohlídky je také zámecká kaple Narození Panny Marie a samozřejmě renesanční zahrada s vodním příkopem.

Důležité info:

Velké parkoviště s asfaltovým povrchem 200 od vstupní brány.  Parkoviště je placené (40 Kč – osobní auto, 30 Kč – motocykl a 100 Kč – autobus). Informace o vstupném.

Zámek Kratochvíle najdete v Jihočeském kraji kousek od Vimperku, Prachatic a 25 km od zámku Hluboká.

mapa jak se dostanete na zámek Kratochvíle
Jak se dostanete na zámek Kratochvíle

Mohlo by se Vám líbit

Výlet na zámek Choltice

Zámek Choltice měl mít původně podobu čtverce, jehož tři strany měly tvořit budovy a severní, volná strana měla být uzavřena mohutnou mříží? Středem stavby měla být uprostřed jižního křídla vestavěná kaple, ta však byla poslední realizovanou stavbou, neboť nedostatkem financí byly další práce zastaveny. Dodnes tedy stojí jen polovina zámku.

V  Cholticích se narodil malíř slavného obrazu Boženy Němcové J.V. Hellich (1807-1880) a básník Bohdan Jelínek (1851- 1874).

Zámek Choltice najdete v pardubickém kraji ve městečku Choltice. Dostanete se sem i pohodlně od rozhledny Barborka z části lesní cestou nebo i od tvrze Svojšice.

Kolem zámku se nachází nádherný zámecký park, kde si můžete zahrát i populární discgolf. V zámeckém parku je i hezké posezení a na zámku je i zámecká restaurace.

Na zámku lze navštívit i dva prohlídkové okruhy v délce cca 40 minut. Parkovat lze pohodlně nedaleko zámku.

Zámek Choltice
Zámek Choltice
Další tipy na výlety ve východních Čechách