Zámek Kratochvíle
Výlety Jižní Čechy Zámky

Zámek Kratochvíle

Zámek Kratochvíle nechal mezi lety 1583–1590 vystavět Vilém z Rožmberka. Tuto renesančně manýristickou stavbu pro něj vyprojektoval osvědčený stavitel Baltazar Maggi z Arogna. Letohrádek tak získal podobu vily typu italského casina, obklopené vodním příkopem a uzavřené obdélnou zahradou se vstupním traktem a obvodovou zdí členěnou izolovanými domky.

Zámek Kratochvíle
zámek Kratochvíle

Interiéry zámku prezentují období zdejšího působení posledních Rožmberků – Viléma a Petra Voka. Obytné i reprezentační místnosti byly zrestaurovány do podoby z konce 16. a začátku 17. století . Součástí prohlídky je také zámecká kaple Narození Panny Marie a samozřejmě renesanční zahrada s vodním příkopem.

Důležité info:

Velké parkoviště s asfaltovým povrchem 200 od vstupní brány.  Parkoviště je placené (40 Kč – osobní auto, 30 Kč – motocykl a 100 Kč – autobus). Informace o vstupném.

Zámek Kratochvíle najdete v Jihočeském kraji kousek od Vimperku, Prachatic a 25 km od zámku Hluboká.

mapa jak se dostanete na zámek Kratochvíle
Jak se dostanete na zámek Kratochvíle

Mohlo by se Vám líbit

Hrad Šternberk v Olomouckém kraji

Hrad Šternberk je oblíbeným místem konání kulturních a společenských akcí pro všechny věkové skupiny a vyhledávaným místem svatebních obřadů.

Interiéry hradu Šternberk nabízí jedinečně dochovanou sbírku Jana II. z Liechtensteinu, jednoho z nejbohatších aristokratů, mecenášů a sběratelů umění v 2. pol. 19. století v habsburské monarchii.

Umělecké sbírky Jana II. navazují na umění z doby Karla IV., které můžete spatřit v hradní kapli.

Interiér hradu nabízí jedinečný soubor kachlových kamen a nábytku, kolekci renesančních obrazů a plastik, unikátní flétnové hodiny, osobní výtah a mnoho dalších skvostů

Hrad Šternberk se díky dlouhodobé koncepci stal místem konání řady kulturních, společenských a výchovně vzdělávacích akcí pro nejširší veřejnost. Ve Šternberku je hrad nejaktivnějším pořadatelem akcí pro veřejnost, o čemž hovoří vysoká návštěvnost i počet připravených akcí.

  1. Základní okruh – Liechtensteinské sbírky

Zahrnuje kapli, chodbu a pokoje 1. patra vybavené mobiliářem posledních majitelů. Délka prohlídky cca 60 minut. Součástí okruhu je návštěva zrekonstruované Liechtensteinské kuchyně. Bezbariérový přístup – možnost návštěvy i pro vozíčkáře.

Dospělí – 150 Kč / Snížené (mládež, studenti, senioři) – 110 Kč / Rodinné (2 dospělí + 3 děti) – 400 Kč

  1. Základní okruh – Jak se žilo na šlechtickém sídle

Obsahuje prohlídku 2. patra obsahující svozové sbírky uzavřených hradů a zámků Severní Moravy. Nově je součástí okruhu návštěva zrekonstruované Liechtensteinské kuchyně. Přibližuje život šlechty do přelomu 19. a 20. století. Délka prohlídka cca 50 minut.

Dospělí – 130 Kč / Snížené (mládež, studenti, senioři) – 90 Kč / Rodinné (2 dospělí + 3 děti) – 340 Kč  1. Výběrový okruh – Celým hradem

Zahrnuje společnou prohlídku 1. a 2. základního okruhu. Délka prohlídky 110 minut.

Dospělí – 210 Kč / Snížené (mládež, studenti, senioři) – 150 Kč / Rodinné (2 dospělí + 3 děti) – 560 Kč

Doplňující informace k výši vstupného na www.hrad-sternberk.cz.

Kontakt:

Státní hrad Šternberk

Horní nám. 6, 785 01 Šternberk

Tel: 585 012 935

Gsm: 725 718 059

Email: hrad.sternberk@npu.cz

Web: www.hrad-sternberk.cz

Hrad Šternberk najdete ve stejnojmenném městě v Olomouckém kraji na výběžku Nízkého Jeseníku v nadmořské výšce okolo 300 metrů. Od roku 1967 je chráněn jako kulturní památka ČR a v roce 2001 byl zapsán na seznam národních kulturních památek.

Další výlety na olomoucku.