Výlety Střední Čechy Zámky

Zámek Žleby

Zámek získal své jméno podle údolí řeky Doubravy, která tu vytvořila hluboký žleb – žlab.První písemná zmínka o zámku Žleby pochází z roku 1289, kdy zde stál původně gotický hrad pánů z Lichtenburka.

okolí zámku

Zámek prošel renesančními a barokními úpravami a do dnešní romantické podoby byl přestavěn knížetem V. K. Auerspergem v letech 1849–1868 ve stylu alžbětinské renesance a francouzské gotiky.

Nezapomeňte navštívit i Kutnou Horu

Nyní je zámek pod správou Národního památkového ústavu. Zámek Žleby je zcela jedinečný svými bohatě vybavenými historickými interiéry, které byly vytvořeny v průběhu 19. století knížaty z Auerspergu.

Jeleni v zámecké oboře

V romantických interiérech se mísí původní historické památky s dobovými prvky a starožitnostmi dovezenými z celé Evropy. Kožené tapety, sbírky vitráží, mnohé obložení stěn, přepychové vybavení a instalace respektující dobové dokumenty uchovaly do dnešní doby zámek jako jakousi užitnou sbírku starožitností s jedinečnou atmosférou a neopakovatelnou malebností. Přístupné jsou prohlídkové okruhy, v rámci kterých lze zhlédnout např.unikátní zámecké divadlo s dobovými kostýmy, velkou věž s vyhlídkovými ochozy či zámeckou kuchyni s kompletním vybavením.

V Zámeckém parku najdete :

  • volně žijící zvěř a přes 50 druhů drobného a zpěvného ptactva
  • oboru s chovem vzácného bílého jelena, daňka skvrnitého a dalších druhů lesní zvěře (obora je ve správě Lesů ČR)
  • vzácné druhy rododendronů v podzámecké části parku
  • cizokrajné stromy a keře, přivezené z celého světa v 19. století
  • park je volně přístupný

Důležité informace:

Přístup zvířat do interiérů památkového objektu je zakázán. Do venkovního areálu zámku je vstup zvířat dovolen na vodítku s náhubkem. Zákaz uvazování psů bez dozoru v areálu zámku.

V těsné blízkosti zámeckého areálu se nacházejí dvě parkoviště.

Vlakové nádraží je od zámku vzdáleno cca 15 min. chůze.

Autobusová zastávka se nachází na náměstí přímo pod zámkem.

Autem trvá cesta na zámek Žleby od Prahy cca 1 hod., od Kutné Hory cca 20 min., od Pardubic cca 40 min.

Po červeně značené turistické stezce lze projít trasu Žleby – Ronov nad Doubravou – Žlebské Chvalovice – Krkaňka – Rudov – Lichnice (zřícenina hradu).

mapa Zámek Žleby
Další tipy na výlety ve středních Čechách

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.