Zámek Valeč – barokní klenot Karlovarského kraje, který znovu ožívá
Státní zámek Valeč patří k nejpůsobivějším barokním areálům v Karlovarském kraji. Jeho dějiny jsou plné vzestupů i tragických momentů – od renesančních počátků, přes barokní rozkvět až po ničivý požár v roce 1975. Dnes se však zámek díky rozsáhlé obnově opět probouzí k životu a nabízí návštěvníkům nejen volné prohlídky, ale i krásně upravený zámecký areál.
Od renesanční tvrze k honosnému baroku
Na místě dnešního zámku původně stál renesanční objekt, který byl během událostí let 1620–1621 zničen. Na jeho troskách nechal v první třetině 18. století vystavět nový barokní zámek Jan Kryštof Kager, svobodný pán ze Štampachu. Na přestavbě se podíleli přední architekti a umělci své doby.
Zámek Valeč se tak postupně proměnil v reprezentativní sídlo s rozsáhlým areálem, které vynikalo bohatou výzdobou a promyšlenou barokní kompozicí.
Novorenesanční úpravy a těžké zkoušky 20. století
V roce 1847 a později v 19. století získal zámek novou podobu díky přestavbám v duchu novorenesance a později novobaroka. Po 2. světové válce byl objekt zestátněn a sloužil jako dětský domov.
Rok 1975 přinesl jeden z nejtragičtějších momentů historie zámku – rozsáhlý požár poškodil dvoupatrovou budovu s hranolovými věžemi a zámek zůstal dlouho v havarijním stavu.
Od roku 1995 však probíhají systematické rekonstrukční práce, které památce postupně vracejí její původní krásu.
Zámecký park – kaskády, sochy i romantická zákoutí
Součástí areálu je také rozsáhlý zámecký park, založený na počátku 18. století. Mezi jeho největší lákadla patří:
- kaskádová fontána, která dodává parku barokní dynamiku,
- letohrádek,
- amfiteátr,
- přírodní scenérie a klidná zákoutí,
- sochy Matyáše Bernarda Brauna, jednoho z nejznámějších barokních sochařů v Čechách.
Park je celoročně volně přístupný od úsvitu do soumraku a vstupné je dobrovolné, což z něj dělá ideální místo pro tiché procházky i odpočinek.


Prohlídky zámku
Zámek si mohou návštěvníci projít bez průvodce, což umožňuje vychutnat si atmosféru interiérů vlastním tempem. Při návštěvě oceníš kombinaci barokní architektury a moderních prvků obnovy.
Tipy na výlety v okolí
Pokud už budeš ve Valči, určitě stojí za to navštívit i tato místa:
1. Klášter v Teplé (cca 35 km)
Premonstrátský klášter s jednou z největších historických knihoven v ČR.
2. Zřícenina hradu Andělská Hora (cca 30 km)
Dramatická silueta zříceniny na skále s nádhernými výhledy do krajiny.
3. Národní přírodní rezervace Ralsko – Vladař (cca 6 km)
Dominantní stolová hora Vladař je skvělé místo pro nenáročnou turistiku a krásné fotografie.
4. Lázeňské město Karlovy Vary (cca 35 km)
Kolonády, termální prameny a unikátní architektura. Ideální spojení kultury a relaxace.
5. Žlutice (cca 8 km)
Malebné historické městečko s muzeem, kostelem sv. Petra a Pavla a naučnou stezkou.


