Trosky jsou zřícenina hradu na vrcholu stejnojmenného vrchu. Hrad byl založen koncem 14. století pány z Vartenberka.

Trosky tvoří dvě věže se jmény Baba (47 m) a Panna (57 m). Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se nejen s bohatou historií hradu, ale může také vystoupat na obě hradní věže, které nabízí jedinečné výhledy na široké okolí. V roce 1999 byla na věži Baba vybudována vyhlídka. Za příznivého počasí z ní lze vidět Jizerské hory, Krkonoše, České středohoří, ale i Prahu a mnoho dalších míst v okolí.
Na zříceninu hradu Trosky se dostanete autem od Prahy po silnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Potom odbočit na 71. km ve směru na Turnov a Rovensko pod Troskami. Dále cesta pokračuje po silnici E442 do obce Borek pod Troskami, kde se odbočuje doprava na obec Troskovice a hrad Trosky (3 km). Cestou je značena odbočka k hradu. Můžete jet i vlakem, nejbližší železniční zastávka je buď v obci Borek pod Troskami (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po modré turistické značce) . Na hrad vede i cyklostezka a několik turistických tras. Informace o vstupném.
Kde zaparkujete ?
Parkoviště se nachází cca 250 m pod hradem. Je nutné zaplatit parkovací poplatek. Poté zde můžete nechat vozidlo celý den. Parkoviště nepatří hradu.

Další oblíbené tipy na výlety
Zámek Hradiště v Blovicích
Zámek Hradiště se nachází na okraji města Blovice v jihozápadních Čechách. Na tomto místě stála již na konci 15. století gotická tvrz, jejíž pozůstatky se dochovaly dodnes v suterénu zámku. První písemná zmínka pochází až z roku 1545, kdy se dovídáme, že panství Hradiště patří rodu Hradišťských z Hořovic. Poté panství střídá majitele Anna, roz. Pouzarka z Michnic, Karlové ze Svárova, Maxmilián Rudolf hrabě z Gutštejna a Jan Josef svobodný pán z Újezda a na Březnici. Právě za posledního jmenovaného byl zámek barokně přestavěn (1704).
Další přestavba v barokním stylu proběhla za Viléma Albrechta hraběte Kolovrata Krakovského v roce 1726. Jeho osobou přichází na zámek rod Kolovratů, jehož nejvýraznější postavou spojenou s Hradištěm a Blovicemi je Jan Nepomuk Karel Krakovský z Kolovrat, zvaný Hanuš. Ten inicioval přestavbu zámku v letech 1845 – 1846 v duchu tehdy módního klasicismu. Po smrti Hanuše Kolovrata získávají velkostatek hrabata Pálffyové, kteří vtiskli Hradišti dnešní, novogotickou, podobu (přestavba 1872 – 1874).

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. sídlí na zámku Hradiště od roku 2000. Veřejnosti bylo slavnostně otevřeno v roce 2002 a je otevřeno celoročně. V rámci dvou prohlídkových okruhů si návštěvníci mohou prohlédnout expozici věnovanou Františku Raušarovi, zakladateli muzea, která dokumentuje jeho soukromý i profesní život. Dále je k vidění Měšťanský a Šlechtický interiér, expozice věnovaná lidové architektuře na jižním Plzeňsku a lidovému kroji. V prvním patře zámku stojí za zmínku jistě také expozice Z tvorby Milana Knížáka, blovického rodáka.
Velké prádlo našich babiček je název expozice představující historii praní prádla – od necek a valch po veliký funkční mandl. Nejnovější stálou expozicí je Stará škola aneb škamna, kalamář a rákoska a pokochat se mohou návštěvníci i ložnicí z přelomu 19. a 20. st. v expozici Jak si kdo ustele…, kterou doplňuje vývoj spodního prádla.
Chloubou celého objektu je zámecká kaple sv. Ondřeje, o níž jsou dochované první zmínky z roku 1678. Do současné podoby ji nechal přestavět již zmíněný Hanuš Krakovský Kolovrat v roce 1858. Původně se kaple používala pro církevní obřady, nyní slouží jako svatební síň a reprezentativní prostor pro vernisáže výstav, přednášky, Zámecké literární večery, koncerty apod.

Milovníci přírody si jistě přijdou na své v přilehlém zámeckém parku s naučnou stezkou, který má rozlohu téměř 5 ha. Jednalo se původně o užitkovou a okrasnou zahradu. Park je přístupný v rámci otevírací doby muzea.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. nabízí nejen doprovodné programy pro rodiny s dětmi k aktuálním výstavám, ale rovněž speciální tematické akce pro návštěvníky – velikonoční a adventní dílny, jarmarky, tematické speciály k připomenutí významných historických událostí atd.
Co si prohlédnout v Blovicích? Barokní sousoší Kalvárie u Boušova nad zámkem Hradiště z roku 1727, židovský hřbitov, kostel sv. Jana Evangelisty z 2. poloviny 18. st.
Tipy na výlet v okolí Blovic: rozhledna Na skále nedaleko obce Železném Újezdu, město Spálené Poříčí, zřícenina hradu Vlčtejn
informace o vstupném a otevírací době zde
Blovice, nacházející se 25 km jihovýchodně od Plzně