Trosky
Hrady Výlety Liberecko

Zřícenina hradu Trosky


Trosky jsou zřícenina hradu na vrcholu stejnojmenného vrchu. Hrad byl založen koncem 14. století pány z Vartenberka.

Zřícenina hradu Trosky
Zřícenina hradu Trosky

Trosky tvoří dvě věže se jmény Baba (47 m) a Panna (57 m). Při prohlídce má návštěvník možnost seznámit se nejen s bohatou historií hradu, ale může také vystoupat na obě hradní věže, které nabízí jedinečné výhledy na široké okolí. V roce 1999 byla na věži Baba vybudována vyhlídka. Za příznivého počasí z ní lze vidět Jizerské hory, Krkonoše, České středohoří, ale i Prahu a mnoho dalších míst v okolí.

Na zříceninu hradu Trosky se dostanete autem od Prahy po silnici E65 směrem na Mladou Boleslav a Liberec. Potom odbočit na 71. km ve směru na Turnov a Rovensko pod Troskami. Dále cesta pokračuje po silnici E442 do obce Borek pod Troskami, kde se odbočuje doprava na obec Troskovice  a hrad Trosky (3 km). Cestou je značena odbočka k hradu. Můžete jet i vlakem, nejbližší železniční zastávka je buď v obci Borek pod Troskami (vzdálenost od hradu cca 3,5 km po modré turistické značce) . Na hrad vede i cyklostezka a několik turistických tras. Informace o vstupném.

Kde zaparkujete ?

Parkoviště se nachází cca 250 m pod hradem. Je nutné zaplatit parkovací poplatek. Poté zde můžete nechat vozidlo celý den. Parkoviště nepatří hradu.

mapa jak se dostanete na zříceninu hradu Trosky
Kde najdete zříceninu hradu Trosky

Další oblíbené tipy na výlety

Zámek Hradiště v Blovicích

Zámek Hradiště se nachází na okraji města Blovice v jihozápadních Čechách. Na tomto místě stála již na konci 15. století gotická tvrz, jejíž pozůstatky se dochovaly dodnes v suterénu zámku. První písemná zmínka pochází až z roku 1545, kdy se dovídáme, že panství Hradiště patří rodu Hradišťských z Hořovic. Poté panství střídá majitele Anna, roz. Pouzarka z Michnic, Karlové ze Svárova, Maxmilián Rudolf hrabě z Gutštejna a Jan Josef svobodný pán z Újezda a na Březnici. Právě za posledního jmenovaného byl zámek barokně přestavěn (1704).

Další přestavba v barokním stylu proběhla za Viléma Albrechta hraběte Kolovrata Krakovského v roce 1726. Jeho osobou přichází na zámek rod Kolovratů, jehož nejvýraznější postavou spojenou s Hradištěm a Blovicemi je Jan Nepomuk Karel Krakovský z Kolovrat, zvaný Hanuš. Ten inicioval přestavbu zámku v letech 1845 – 1846 v duchu tehdy módního klasicismu. Po smrti Hanuše Kolovrata získávají velkostatek hrabata Pálffyové, kteří vtiskli Hradišti dnešní, novogotickou, podobu (přestavba 1872 – 1874).

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. sídlí na zámku Hradiště od roku 2000. Veřejnosti bylo slavnostně otevřeno v roce 2002 a je otevřeno celoročně. V rámci dvou prohlídkových okruhů si návštěvníci mohou prohlédnout expozici věnovanou Františku Raušarovi, zakladateli muzea, která dokumentuje jeho soukromý i profesní život. Dále je k vidění Měšťanský a Šlechtický interiér, expozice věnovaná lidové architektuře na jižním Plzeňsku a lidovému kroji. V prvním patře zámku stojí za zmínku jistě také expozice Z tvorby Milana Knížáka, blovického rodáka.

Velké prádlo našich babiček je název expozice představující historii praní prádla – od necek a valch po veliký funkční mandl. Nejnovější stálou expozicí je Stará škola aneb škamna, kalamář a rákoska a pokochat se mohou návštěvníci i ložnicí z přelomu 19. a 20. st. v expozici Jak si kdo ustele…, kterou doplňuje vývoj spodního prádla.

Chloubou celého objektu je zámecká kaple sv. Ondřeje, o níž jsou dochované první zmínky z roku 1678. Do současné podoby ji nechal přestavět již zmíněný Hanuš Krakovský Kolovrat v roce 1858. Původně se kaple používala pro církevní obřady, nyní slouží jako svatební síň a reprezentativní prostor pro vernisáže výstav, přednášky, Zámecké literární večery, koncerty apod.

kaple sv.Ondřeje

Milovníci přírody si jistě přijdou na své v přilehlém zámeckém parku s naučnou stezkou, který má rozlohu téměř 5 ha. Jednalo se původně o užitkovou a okrasnou zahradu. Park je přístupný v rámci otevírací doby muzea.

Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. nabízí nejen doprovodné programy pro rodiny s dětmi k aktuálním výstavám, ale rovněž speciální tematické akce pro návštěvníky – velikonoční a adventní dílny, jarmarky, tematické speciály k připomenutí významných historických událostí atd.

Co si prohlédnout v Blovicích? Barokní sousoší Kalvárie u Boušova nad zámkem Hradiště z roku 1727, židovský hřbitov, kostel sv. Jana Evangelisty z 2. poloviny 18. st.

Tipy na výlet v okolí Blovic: rozhledna Na skále nedaleko obce Železném Újezdu, město Spálené Poříčí, zřícenina hradu Vlčtejn

informace o vstupném a otevírací době zde

Blovice, nacházející se 25 km jihovýchodně od Plzně

Další výlety po okolí