Aquaparky-koupaliště Výlety Jižní Morava

Vodní nádrž Nové Mlýny

Vodní nádrž Nové Mlýny v Jihomoravském kraji

Vodní nádrž Nové Mlýny leží pod Pavlovskými vrchy na jihu Moravy. Jde o kaskádu tří přehradních nádrží na řece Dyji, které tu byly vybudovány v letech 1975-1989 . Mimo to ale slouží dvě z nich také v rekreaci, provozování vodních sportů a chovu ryb. Třetí je pak ornitologicky významnou přírodní rezervací.

Vodní nádrž Nové Mlýny
Vodní nádrž Nové Mlýny

Horní nádrži se říká Mušovská, přestože zatopená obec Mušov ležela na místě střední nádrže. Na její severní straně byl vybudován oblíbený rekreační areál Pasohlávky . Prostřední Věstonická nádrž je chráněna od roku 1994 jako přírodní rezervace. Nachází se v ní dva ostrovy, na jednom z nich stojí zbytky kostela sv. Linharta, který je jediným pozůstatkem bývalé obce Mušov. Druhý z ostrovů je významnou archeologickou lokalitou, jelikož zde bylo nalezeno více jak 2000 hrobů z doby Velkomoravské říše. Třetí Novomlýnská nádrž slouží také k rekreaci a chovu ryb, v její hrázi se navíc nachází malá vodní elektrárna Nové Mlýny.

Zřícenina hradu Děvičky
výhled ze zříceniny hradu Děvičky

Velikost vodních ploch a krásu okolí si nejlépe vychutnáte z výšky. Využít k tomu můžete třeba návštěvu zříceniny hradu Děvičky. Celé okolí je oblastí proslulou pěstováním vinné révy, proto se kromě koupání a jiných aktivit u vody můžete vydat i na procházky vinicemi nebo za poznáním krás Pavlovských vrchů.

Další výlety na Jižní Moravě

One thought on “Vodní nádrž Nové Mlýny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.