Praha Výlety Střední Čechy

Výlet do Prahy na Karlův most

Karlův most je nejstarší dochovaný pražský most přes řeku Vltavu.

Najdete ho při cestě ze Staroměstského náměstí směrem na Pražský hrad nebo třeba na Petřínskou rozhlednu. Výhled z Karlova mostu na Pražský hrad je nádherný.

Výhled od Karlova mostu na Pražský hrad
výhled na Pražský hrad od Karlova mostu

Karlův most spojuje čtvrtě Staré Město a Malou Stranu, měří více než 500 metrů na délku, přes 9 metrů na šířku a je vysoký 13 metrů. Má celkem 16 mostních oblouků a 15 pilířů.

Mostní věž Karlův most Praha
Mostní věž

Na obou koncích Karlova mostu stojí věže – na Malé Straně dvě Malostranské mostecké věže (větší a menší) a na straně Starého Města pak Staroměstská mostecká věž, která ale nestojí na krajní opěře mostu, jak to u mostních věží bývá, ale na prvním vnitřním mostním pilíři.

Mostní věž
Mostní věž

Karlův most byl původně zvaný „Kamenný“ nebo „Pražský“. Jako „Karlův“, podle svého zakladatele českého krále a římského císaře Karla IV., začal být nazýván až kolem roku 1870 na základě podnětu Karla Havlíčka Borovského.

Karluv most
V okolí Karlova mostu si můžete půjčit i šlapadlo nebo lodičku a kochat se …

Od počátku 20. století je pozvolna most osazován kopiemi soch. Snesené originály soch a sousoší z Karlova mostu jsou dnes uloženy hlavně v Lapidáriu na pražském Výstavišti a v sálu Gorlice na Vyšehradě.

Sochy na Karlově mostě
Sochy na Karlově mostě

Turísté v této lokalitě navštěvují i Staroměstské náměstí