Naučné stezky Výlety Východní Čechy

Zemská brána

Přírodní rezervace Zemská brána se nachází v Orlických horách na toku řeky Divoké Orlice na území od hranic s Polskem po Klášterec nad Orlicí.

Divoká Orlice Zemská brána
Divoká Orlice – Zemská brána

Začátek údolí protíná silnice z Bartošovic do Českých Petrovic, která prochází přes kamenný most s jedním obloukem. Z mostu je vidět balvanité řečiště Divoké Orlice.

Turisté v této oblasti navštěvují i Zámek v Častolovicích.

Mezi další zajímavosti tohoto údolí patří Pašerácká lávka, která byla původně postavena pro potřeby dřevorubců a formanů.
Zemská brána je oblíbeným výletním místem s nádhernými pohledy do panenské přírody. Lokalitu protíná turistická červená Jiráskova cesta a údolím prochází naučná stezka Zemská brána.
Stezka je přístupná od kamenného mostu z Barotošovic v Orlických horách a chaty Na Čiháku nebo na druhé straně z Klášterce nad Orlicí. Je dlouhá 3 km a má celkem 22 zastavení, které jsou umístěny na trase NS pouze na letní sezónu (květen – říjen).

Stezka je určena i pro cyklisty, kromě náročného úseku mezi mostem a Pašeráckou lávkou, kde se překonávají rozčleněné skalní stěny. Cyklisté tento úsek musí objet a připojí se u Pašerácké lávky.

mapa Zemská brána
Zemská brána mapa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.