Naučné stezky Výlety Ústecko

Pravčická brána v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko je oblast, kde se nudit určitě nebudete.  Výletovat zde můžete  spousty dní.. Mezi oblíbené turistické atraktivity patří třeba plavba Edmundovou a Divokou soutěskou na řece Kamenici nebo návštěva ZOO či zámku v Děčíně. 

Lidé v této lokalitě navštěvují i zříceninu Dolského mlýna

My jsme jeli na víkend pod stan. Našli jsme pěkný kemp na mapě v Jetřichovicích a odsud jsme vyrazili autobusem směr Mezní louka. Našim cílem byla hlavně Pravčická brána.

V Mezní louce je i několik hospůdek. Najíte se zde dobře, jen je třeba počítat s tím, že je zde o trochu dráž než jinde.Z Mezní louky se vydáte na Pravčickou bránu po červené. Vede odsud Gabrielina stezka. Je to cca 6,5 km a jde to zvládnou za cca 70 minut.  Na začátku Vám i dětem zpříjemní cestu naučná stezka.

Naučná stezka na Pravčickou bránu

Cesta je docela náročná , ale ty výhledy stojí za to.

Výhled z Pravčické brány
Plánek cesty a okolí Pravčické brány

Pravčická brána je největší přirozená skalní brána  a je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska a tvoří symbol celé oblasti. 

Její rozměry jsou úctyhodné, přesto se při pohledu z blízka zdají býti ještě větší. Rozpětí oblouku u dna je 26,5 m, výška otvoru 16 m, šířka 7-8 m, minimální tloušťka 3 m, vrcholová plošina brány je 21 m nad jejím dnem. 

Pří výšlapu na Pravčickou bránu Vás zaujme výletní zámeček Sokolí hnízdo. Vybudován byl r.1881 na místě chatrče z dubové kůry, která sloužila jako výčep. Původně bylo Sokolí hnízdo využíváno k ubytovávání významných hostů .Dnes se v prvním patře nachází galeriie fotografií .

Sokolí hnízdo na Pravčické bráně

Na Pravčické bráně si můžete zaslouženě odpočinout a najíst  po náročném výstupu.  Zpátky můžete jít stejnou cestou a nebo po červené ke Třem pramenům. Zde je i autobusová zastávka a odsud se můžete vydat tam kam budete potřebovat. Cesta dolů ke Třem pramenům trvá cca 45 minut. Je to pořád z kopce což je výhoda.

Mapa Pravčické brány a okolí

mapa Pravčická brána
mapa Pravčická brána
Nejširší sortiment

4 thoughts on “Pravčická brána v Českém Švýcarsku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.