|

Sklářské muzeum Nový Bor

Sdílejte pokud se Vám líbí a nebo přidejte komentář

Vstup do budovy sklářského muzea v Novém Boru rámuje zdobný pískovcový portál, v jehož štítu je umístěna kotva. Tento symbol zámořského obchodu vyvolává představy o dobrodružných cestách křehkého skla ze severních Čech na vzdálené trhy v zemích starého kontinentu, exotického Orientu nebo do zámoří. Ostatně, většina muzejních exponátů vznikala v rukách sklářských řemeslníků právě ve snaze vyhovět odlišnému vkusu a neobvyklým požadavkům zahraničních kupců.

Sklářské muzeum Nový Bor přibližuje svým návštěvníkům stylový a technologický vývoj skla v Čechách od 18. století po současnost. Jeho sbírka podává cenná svědectví o řemeslné zručnosti a nápaditosti mnoha generací zdejších sklářů a sklářských výtvarníků. Muzeum bylo založeno z iniciativy samotných sklářů a rafinérů, kteří toužili po možnosti své práce veřejně vystavovat a zachovávat je pro své potomky. Zásluhou Odborového svazu sklářského dělnictva a za významné podpory města tak došlo roku 1893 k jeho otevření přímo v budově radnice.

Kvalitní základ sbírky muzea byl získán díky darům jednotlivců i větších firem, nadále se pak rozrůstala zásluhou muzejních soutěží, v poválečné době pak díky převodům z bývalých sklářských firem. Cennou součástí se také stala kolekce prací z místní sklářské školy. V roce 1952 muzeum přesídlilo do samostatné budovy čp. 105 na novoborském náměstí.

V současné době je sbírka muzea stále doplňována a rozšiřována, a to nejčastěji prostřednictvím darů buď samotných sklářských výtvarníků a firem, nebo široké osvícené veřejnosti. Návštěvníci muzea mají možnost shlédnout stálou expozici, která je pro větší přehlednost rozdělena podle technik zdobení skla a doplněna historickými modely dílen. K základním technikám zušlechťování skla patří malování, broušení, rytí a hutní tvarování, k nim pak přibývá celá řada dalších, většinou novodobějších způsobů zpracování skla. Kromě stálé expozice pořádá muzeum během roku několik krátkodobých výstav různého zaměření, jedná se především o monografie výtvarníků, historické, nebo se zdejším regionem spojené výstavy.

Skleněné šaty Blanky Matragi

Šaty byly vytvořeny během XI. Mezinárodního sklářského sympozia (IGS) v roce 2012 a to ve spolupráci samotné návrhářky Blanky Matragi se sklárnami Ajeto a Kolektiv Ateliers. Zajímavostí je, že vznikly kombinací technik hutně tvarovaného a lehaného skla. Horní díl živůtku realizovali skláři z Ajeta, ovšem sukně složená z pěti okvětních listů lehaného a spékaného skla je dílem Kolektivu. Toužíte tyto princeznovské, 180 cm vysoké šaty vidět?

Neváhejte a přijeďte se podívat do Sklářského muzea v Novém Boru, kde jsou vyhledávaným a oblíbeným exponátem stálé sbírky.

adresa a mapa :

Sklářské muzeum Nový Bor
organizační složka Města Nový Bor
Nám. Míru 105
473 01 Nový Bor

webové stránky : www.glassmuseum.eu

Město Nový Bor se nachází v severní části okresu Česká Lípa, na rozhraní CHKO Lužické hory a CHKO České středohoří. Je známé zejména svým sklářským průmyslem.

kansas-728x90.jpg

Další tipy na výlety v okolí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *