Zámek v centru města Mirošov v Plzeňském kraji je svým charakterem typickým panským sídlem ve stylu pozdního baroka. Jedná se o typ menšího zámku určeného především k letnímu pobytu majitele a jeho rodiny.
Mirošovské panské sídlo od středověku po renesanci
Zámek není prvním panským sídlem Mirošova. Jeho předchůdcem byla středověká tvrz rytířského rodu Ronšperků, situovaná zhruba 500 m východně od zámku. Díky tomu, že páni z Ronšperka provozovali „řemeslo“ vznešených lapků, bylo toto sídlo okolo roku 1417 vypáleno. Zachoval se pouze pahorek obklopený příkopem a vnějším valem. Temeno pahorku je v současnosti sakrálním místem s novogotickou kapličkou Panny Marie Lurdské, je kryté památnou lípou.
Nové panské sídlo v podobě renesanční tvrze vybudovali v Mirošově Grispekové z Grispeku. Mezi léty 1550–1555 vyplatil zadlužené panství Florián Grispek z Grispeku. (2) Byl vynikajícím diplomatem, ekonomem, těžebním znalcem a působil ve vysokých funkcích na dvoře Ferdinanda I. Vedle toho měl i radostné hobby, kterým bylo plození dětí (měl jich 24, z nichž jej 7 synů přežilo). Samotnou renesanční tvrz budoval zřejmě až jeho syn Ferdinand okolo roku 1588. Tato renesanční tvrz je dnes včleněna do pozdějšího barokního zámku coby jeho severní křídlo.
Mirošovský zámek za baroka
Ferdinand z Grispeku (na rozdíl od svého otce) zemřel bezdětný. Po něm se na panství i zámku střídali nevýznamní majitelé až do roku 1671, kdy jej zdědil plzeňský hejtman František Diviš Vratislav. Ten si Mirošov vybral za svůj domov, a protože rozuměl těžbě
a zpracování kovů, změnil mirošovské panství ze zemědělského na „industriální„. Dařilo se mu tak, že na své náklady
(v r. 1675) přestavěl farní gotický kostel sv. Jakuba v Chylicích.
Františkův vnuk Jan Antonín Vratislav z Mitrovic dosáhl šlechtického stavu. Byl povýšen na hraběte a úměrně tomu zveleboval své bydliště. Nejprve rozšířil mirošovskou kapli sv. Josefa na trojlodní kostel s bohatou sochařskou výzdobou. Poté se pustil
i do rekonstrukce zámku. Projekt mu vypracoval proslulý plzeňský architekt Jakub Auguston mladší, pod jehož vedením byla přestavba dokončena roku 1723. Protože však Jan Antonín zabředl do dluhů, byla téhož roku na zámek uvalena nucená správa. V následné dražbě zámek získala císařská dvorní komora, která jej degradovala na nedůstojné kancelářské, správní a ubytovací zázemí. Ze vsi Mirošov se tak postupně formovalo poddanské městečko s několika řemeslnými cechy.
Mirošovský zámek v období industriálního rozvoje
Když se v r. 1834 zjistilo, že Mirošov leží na významném ložisku černého uhlí, začal zámek přecházet z rukou jednoho zájemce
o těžbu do rukou druhého. V těžařském období zámek získal novou, romantizující úpravu na druhém podlaží. Po tomto ekonomicky úspěšném období došlo k zániku těžby a (v roce 1904) k uzavření všech velkých dolů. Zámek se tak dostal do své další dražby a koupil jej (v roce 1907) bohatý obchodník Max Maendel. Ten byl skvělým hospodářem a zámecký statek s veškerým příslušenstvím (pivovarem, cihelnou, lomy, polnostmi a lesy) znovu vzkvétal. Následníkem Maxe byl jeho syn Josef Maendl, rovněž hospodárný muž, a navíc lidumil. Jeho problémem se ale stal přízrak druhé světové války a nástup fašismu. Byl totiž Žid…
Mirošovský zámek za druhé světové války a období socialismu
Takřka ihned po zahájení okupace (v r. 1939) byl na základě tzv. norimberských zákonů mirošovský zámek neárijskému vlastníku zabaven a podřízen státní správě. Od ní jej odkoupil JUDr. Ladislav Karel Feierabend (6), který se ale s původním majitelem Josefem Maendlem gentlemansky vyrovnal. Finanční kompenzací umožnil Feirabend Josefu Maendlovi a jeho blízkýmodjet do bezpečí v USA. Maendlovi na tento velkorysý akt nikdy nezapomněli a vyjadřovali i po válce Feirabendovi svůj srdečný vděk. Feierabend byl vůbec jednou z nejvýznamnějších osobností české scény. Působil jako ministr zemědělství, podporoval protektorátní odboj a roku 1940 prchal před zatčením. O významu této osobnosti svědčí fakt, že se stal v roce 1941 ministrem financí londýnské exilové vlády.
Po válce se s Benešovou vládou rozešel a vrátil do Mirošova. Zde ale (po nedbalém hospodaření okupační správy) převzal a hradil dluhy. Dá se tedy říci, že zámek platil třikrát: státní správě, Maendelovi a poválečné národní správě. Nejhorší bylo, že po komunistickém puči
v únoru 1948 utíkal podruhé. Tentokrát s celou rodinou tajně emigroval do Anglie. Zde psal knihy, pracoval jako ekonomický poradce
a působil v prozápadním rozhlasu. Zemřel náhle v rakouském Villachu r. 1969. Po Feierabendově útěku byl zámek se statkem vyvlastněn a převeden pod Československé státní statky. Interiér byl rozkraden a budova využívaná jako ubytovna pro zemědělské dělníky. Budova chátrala a stát jako vlastník o zámek nestál. Po skončení komunistického totalitního období zámek restituovala paní Hana Ludikarová, dcera L. Feierabenda. Zámek díky ní prošel generální opravou a začal růst do své původní krásy.
V roce 2015 jej od H. Ludikarové odkoupila firma Green Ways s.r.o., čímž se zámku začaly psát nadějné stránky budoucí historie.
Mirošovský zámek – jeho dnešní stav a využití
Po devastaci socialistickým režimem byl zámek zrenovován, ale jen do zlomku původní krásy. Feirabendovi zámek vybavili dle svých možností jen provizorním nábytkem a nikdy zámek neobydleli. Dnešní majitel, společnost Green Ways s.r.o., v současnosti zpracovává komplexní projekt rekonstrukce. Ten zahrnuje úpravu zámecké zahrady, důstojné interiérové vybavení a totální opravu zdevastovaného severního křídla. Zatím je opravené zámecké křídlo.
Majitel má dlouhodobý záměr i s přilehlým podzámčím. Budova pivovaru a sládkovny budou přepracovány na administrativní, ubytovací, stravovací a školicí zázemí. Počítá se s využitím současné ruiny statku a hospodářského stavení k ekologické rostlinné produkci pro zvýšení potravinové soběstačnosti obce. Na postupnou a dlouhodobě realizovatelnou změnu čekají i stovky hektarů zámeckých lesů a polností. I s nimi má současný majitel víc ekologické než pouze ekonomické záměry.
Vzhledem k tomuto naprosto komplexnímu procesu rekonstrukce je nemožné zámek otevřít všem společenským, obecním a kulturním záměrům. V budoucnu se počítá i s využitím jak pro firemní, tak obecní potřeby.
další informace ohledně provozní doby a vstupného na stránce www.zamekmirosov.cz
kde Zámek Mirošov najdete:
Další zajímavá místa pro Váš výlet
Z Pekla do Dobrošova na krásnou vyhlídku
Náš dnešní výlet bych zařadil do kategorie pohodových výletů s hlavním cílem strávit pohodové odpoledne s dětmi a psem v přírodě. Kousek od Nového města…
IQlandia Liberec
Vědecko – zábavní centrum iQLANDIA Řešíš otázku, kam vyrazit s dětmi na rodinný výlet? Ušetři si čas hledáním vhodné rodinné výpravy a přijeď navštívit jedno…
Zimní radovánky ve Zdobnici
Zima ve Zdobnici Již několik let jezdíme do malé vesničky Zdobnice v Orlických horách. Máme tady rádi především přes týden ten klid. Nachází se zde…
Přehrada Les Království
Les Království je údolní přehradní nádrž na řece Labi vystavěná v roce 1920. Leží u samoty Těšnov v katastrálním území Bílá Třemešná a Nemojov v okrese Trutnov v Královéhradeckém…
Vodní nádrž Souš
Vodní nádrž Souš Vodní nádrž Souš, nacházející se v malebném prostředí Jizerských hor, je jednou z nejvýznamnějších přehrad v České republice. Byla vybudována v letech…
Výlet na hrad Bezděz
Hrad Bezděz Hrad Bezděz je vidět již zdaleka. Nachází se na kopci Velký Bezděz (603,5 m) v Dokeské pahorkatině, nad vsí Bezděz, v blízkosti Máchova…
Vodní nádrž Vír na Vysočině
Vír I je přehradní nádrž s hrází o výšce 76,5 m na řece Svratce nad obcí Vír. Je to nádherné místo na Vysočině, které stojí…
Zámek ve Slatiňanech
Státní zámek Slatiňany je národní kulturní památkou a je spravován Národním památkovým ústavem, územní památkovou správou na Sychrově. Při návštěvě zámku se můžete těšit na tyto prohlídkové…
Zámek Konopiště na Benešovsku
Státní zámek Konopiště Konopiště patří k nejvýznamnějším kulturním památkám v České republice. Je hodnotný především jako stavba, v jejíž hmotné struktuře se dochovaly podstatné části…
Zámek Hrubá Skála
Zámek Hrubá Skála se tyčí na skupině skalních věží, nacházejících se šest kilometrů na jihovýchod od města Turnov. Skaliska, sahající až do výšky šedesáti metrů, najdete nad údolím říčky Libuňky, ležící v krajině mezi hradem Trosky a hradem Valdštejn. Začátkem čtrnáctého století založil Hynek z Valdštejna hrad Skály, tomu se v pozdější době začalo říkat Hrubá Skála, aby došlo k odlišení od blízké Malé Skály nad Jizerou. Skalní hrad byl postaven tak, aby mohl využívat přírodní podmínky k obraně a místo bylo vybráno velmi dobře, aby se v tehdejší době dostatečně ubránil. Umožňoval rovněž skvělý výhled na severní část od Ještědu na Kozákov a dál do krajiny.
Plzeň
Plzeň je město na západě Čech a metropole Plzeňského kraje. Leží na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava, z nichž vzniká řeka Berounka. Plzeň…
Výšlap na Praděd pro opravdové turisty
Nejhezčí hora Jeseniků je Praděd. Kdo jí chce vidět a dostat se až na vrchol má několik možností. Kdo vyznává jen krátké procházky tak se…
ZOO v Jihlavě
Začátky zoologické zahrady v Jihlavě se datují k roku 1957. Zahrada je rozdělena do pěti kontinentů. Těšit se můžete na až 200 exotických druhů zvířat,…
Bílá věž v Hradci Králové
Jedete do Hradce Králové ? Určitě navštivte Bílou věž, která je dominantou města. Bílá věž si prošla rozsáhlou rekonstrukcí a výsledek je opravdu úžasný. Na…
Buďte první! Přidejte komentář